Evde Vajinismus Tedavisi

Evde vajinismus tedavisi mümkün olmaktadır çünkü genel olarak psikolojik sebeplerle ortaya çıktığı için vajinismus evde yenenler mevcuttur. En başta evde vajinismus tedavisi yöntemlerini denemek yerine bu hastalığı kabul etmek ve yenebileceğinize inanmanız gerekiyor.

Evde vajinismus tedavisi sürecinde motivasyon ve inanç çok önemlidir. Dilatör ve masaj, kayganlaştırıcı kremler vasıtasıyla yapılan bir takım egzersizler sayesinde vajinal bölgedeki kaslarınızın yumuşak bir şekilde uyarılması gerekiyor. Teknikler arasında penis girişi egzersizi, vajinismus kegel egzersizleri gibi farklı yöntemler ve özel teknikler bulunmaktadır.

Vajinismusu doktora gitmeden yendim demek istiyorsanız doğru sayfadasınız.

Vajinismus Evde Yenenler

Vajinismus evde yenenler herhangi bir doktor takibine ihtiyaç olmaksızın, aşağıdaki teknikleri uygulayabilir. Vajinismus evde yenenler genel olarak motivasyon konusunda sorun yaşamazlar ve sürece son derece konsantredir. Böylece hastalığı evde kendi kendinize yenebilirsiniz.

Fakat süreçte motive olamıyorsanız ve psikolojik olarak çok kötü hissediyorsanız vajinismus tedavisi için mutlaka uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilir. Aşağıdaki linke tıklayarak uzman hekim arayışınıza son noktayı koyabilirsiniz:

https://www.jinekolojist.com/vajinismus-tedavisi-ankara/

Evde vajinismus tedavisi sürecinde uygulanacak yöntemlerin belirlenmesi için hastalığınızın ne seviyede olduğunu ve alt yapısını bilmeniz gerekir.
İşte bu süreç için dahi olsa mutlaka uzman hekime danışmanız gerekir. Böylece evde kendi kendinize yapacağınız teknikleri size özel olarak düzenlemek daha mümkün olacaktır.

Bu sayede uğraşlarınızın neticesinde olumlu bir sonuca varma ihtimaline oldukça artacaktır. Süreci bitirdiğinizde hala cinsel birleşme esnasında acı ve ağrı hissediyorsanız derhal hekiminiz ile iletişime geçip süreci uzman gözetimi altında devam ettirmelisiniz.

Parmak Egzersizleri ile Evde Vajinismus Tedavisi

Parmak egzersizleri, özellikle vajinismus evde yenenler arasına dahil olmak isteyen hastalar için temel yöntemlerden biri konumunda. Oldukça basit bir teknik olan bu egzersizler sayesinde, vajinal dokunun yapısını daha iyi tanıyabilir ve hastalığınıza neden olan sorunlara daha net teşhis koyabilirsiniz.

evde vajinismus tedavisi

evde vajinismus tedavisi

Vajinismus Parmak Egzersizleri Resimli

Vajinismus parmak egzersizleri resimli olarak paylaşılması mümkün olan bir konu değildir. Müstehcen içerik olarak işaretlendiği için sitemiz üzerinde doğrudan konuyla alakalı paylaşım yapamamaktayız.

Vajinismus parmak egzersizleri resimli olarak paylaşılamadığı için detaylı ve adım adım olacak şekilde metin tarzında sitemizde paylaşılmıştır. Lütfen aşağıdaki hazırlıkları ve uygulama sürecini pür dikkat takip edin. Motive olmayı unutmayın, egzersizleri konforlu ve sessiz bir ortamda odaklanarak yapmanız şart.

Parmak Egzersizleri İçin Hazırlık

Evde vajinismus tedavisi amacıyla uygulanacak parmak egzersizleri temel olarak belli kas gruplarının gevşetilmesine yönelik hareketlerden oluşmakta. Öncelikle gevşemeyi ve rahatlamayı gerektiren bu egzersizleri gerçekleştirirken stresten uzak kalmanız ve rahatsız edilmeden hareket edebilmeniz çok önemli.

Vücudunuzu gevşetmek için duşa girin. Egzersizlerden önce psikolojik ve bedenen hazır olmanız çok önemli. Diğer vajinismus evde yenenler bunun çok önemli olduğunu söylemektedirler. Süreklilik ve konsantrasyon gerektiren parmak egzersizleri öncesi, sıcak bir duş alarak gevşeyebilirsiniz.

Nefes alışverişinizi düzenleyin. Parmak egzersizleri öncesinde rahatlamak ve gerginliği ortadan kaldırmak için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Böylece vücudunuz rahatlayacak ve egzersiz sürecini çok daha rahat geçirebileceksiniz.

Rahatlatıcı müziklerden oluşan bir playlist hazırlayın. Vajinismus evde yenenler genelde tüm hazırlık aşamalarında ortak olan rahatlama hedefini daha rahat gerçekleştirebilmek için favori müziklerinizden oluşan veya sizi rahatlatacak sesleri içeren bir çalma listesi oluşturur ve egzersiz sırasında bunu dinler.

Evde vajinismus tedavisi sürecinin tamamında rahatsız edilmeden, tek başınıza olacağınıza emin olun. Parmak egzersizleri ilerleyen aşamalarda partneriniz ile birlikte gerçekleştirilebilecek olsa da, başlangıçta tek başınıza olmaya özen gösterin. Rahatsız edilmeyeceğinize emin olduğunuz bir ortam hazırlayın.

Esneme hareketleri yapın. Parmak egzersizleri öncesinde esneme hareketleri yapmanız pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Bu hareketler tüm vücudunuzdaki kas gruplarını gevşeterek, egzersizin çok daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Parmak Egzersizi Nasıl Yapılır?

Evde vajinismus tedavisi tekniklerinden biri olan parmak egzersizlerini gerçekleştirmek için öncelikli olarak hazırlık aşamasını tamamladıktan sonra, ilk etapta sadece tek başınıza kalacağınız bir odaya geçmeniz gerekli.

Vajina anatominizi inceleyebileceğiniz ve hareketlerinizi net şekilde takip edebileceğiniz bir ayna karşısında oturmanız egzersizin daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Siz de evde parmak egzersizi yaparken aşağıdaki adımları takip etmeniz öneriliyor.

Vajinismus evde yenenler daima losyon ya da krem gibi genital bölgeye uygun kayganlaştırıcı ürünler kullanmanızı tavsiye etmektedir. Vajinal dokuya temas sırasında hassasiyeti azaltması amacıyla losyon veya krem gibi ürünler kullanmanız öneriliyor. Egzersize başlamadan önce elinize sürün.

Klitoris bölgesine dairesel hareketler ile masaj uygulayın. Vajinal kasların gevşetilmesi ve rahatlatılması için kritik öneme sahip olan klitoris bölgesine dairesel hareketler ile masaj uygulayarak tüm dokularınızı gevşetmeniz gerekli. Parmak egzersizlerine başlamadan önce bu tarz dairesel hareketler ile vajinal kaslarınızı gevşetin.

Dairesel hareketler ile vajinanıza doğru masaj yapın. Yeteri kadar gevşediğinizi hissettiğiniz zaman, hafif hareketler ile vajinanıza doğru masaj yapmaya devam edin. Acele etmeden, yavaş ve dairesel hareketler ile masaja devam etmeye özen gösterin.

Evde vajinismus tedavisi esnasında yeteri kadar gevşediğinizde serçe parmağınız ile penetrasyon gerçekleştirin. Klitoris ve vajina dokusu dışında yapılan dairesel hareketlerden sonra vajinal kaslarınızın gevşeyecektir. Islaklık yaşamaya başladığınız andan itibaren, yine yavaş hareketler ile serçe parmağınızı vajinanızdan içeriye sokun.

Bu aşamayı mümkün olduğu kadar yavaş ve dikkatli gerçekleştirmeniz gerekli. Ani hareketlerden kaçınarak, parmağınız ile olan teması hissetmeye çalışın.

Kendinizi rahat hissettiğinizde parmağınızı hareket ettirin. Vajinanız içerisinde parmağınızın dokusuna alıştığınızda ve kendinizi rahat hissetmeye başladığınızda, yine dairesel hareketler ile parmağınızı hareket ettirin. Yavaş bir hızda başlayarak, rahat edeceğiniz seviyeye kadar hızlanabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda diğer parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Eğer serçe parmağınızla parmak egzersizi yaparken herhangi bir rahatsızlık hissetmediyseniz, işaret veya orta parmağınızı kullanabilirsiniz. Yetersiz gelmesi halinde, birden fazla parmağınızı birleştirerek dairesel hareketlere devam edebilirsiniz.

Parmak egzersizlerinin başlangıç seviyesi bu egzersiz teknikleri ile son bulunuyor. Bu aşamadan sonra, kendinizi rahat hissetmeniz halinde parmak egzersizlerini bir sonraki aşamaya geçirerek, eşli parmak egzersizlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Genelde vajinismus evde yenenler bu bireysel parmak egzersizleri için hızlı sonuç verebilse de, problemi atlatmak veya eşli parmak egzersizi seviyesine geçebilmek için zamana ihtiyaç duyabilirsiniz diyorlar.

Eşli egzersizlere başlamadan önce mutlaka bireysel parmak egzersizlerini sorunsuz yaptığınızdan emin olun. Eğer zamana ihtiyacınız varsa, her gün düzenli olarak bu egzersizleri tekrar etmeye özen gösterin.

Eşli Parmak Egzersizi Nasıl Yapılır?

Evde vajinismus tedavisi adımlarından bir diğeri olan bireysel parmak egzersizlerini tamamladıktan sonra, sıradaki aşama olarak eşli parmak egzersizlerine başlamanız gerekli. Bu egzersizlerde de bireyselde olduğu gibi, belli kas gruplarının kontrollü olarak gevşetilmesi amaçlanmakta.

Eşli egzersizlerde partneriniz ile olan ilişkiniz de güçleneceği için çözümünde büyük bir role sahip.

Eşli parmak egzersizlerinde, yine belli başlı teknikleri takip etmeniz gerekiyor. Adım adım ilerleyerek, sakin bir şekilde egzersizleri gerçekleştirmeniz çok önemli. Bu egzersizlerin tamamında, parmak ile yapılan hareketlerin erkek tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Eşli parmak egzersizine başlamadan önce gevşeme egzersizleri yapın. Bireysel parmak egzersizlerinde olduğu gibi, eşli egzersizlerde de başlamadan önce vücudunuzu gevşetmeniz çok önemli. Hem erkek hem de kadın için gerekli olan bu çalışmalara önem vermelisiniz.

Parmak egzersizleri öncesinde ön sevişme gerçekleştirin. Partnerler arasındaki bağı güçlendirmesi ve özellikle vajinal kasları gevşetmesi nedeniyle, eşli parmak egzersizleri öncesinde mutlaka ön sevişme tavsiye ediliyor.

Klitoris bölgesinde, dairesel hareketler ile masaj uygulayın. Vajinal kasların gevşemesi ve yeteri kadar uyarılma sağlanması için klitoris bölgesinde dairesel hareketler ile masaj uygulayın. Yeteri kadar uyarılma gerçekleşene kadar masaja devam edin.

Vajinismus evde yenenler diyor ki, yeteri kadar uyarıldığında vajina girişinde masaja devam edin. Yine dairesel hareketler ile, daha fazla uyarılma sağlamak amacıyla vajina dudaklarının bulunduğu kısımda masaja devam edin.

Hazır olduğunuzda penetrasyon gerçekleştirin. Bireysel parmak egzersizlerinin aksine, eşli parmak egzersizlerinde penetrasyonun serçe parmak yerine işaret parmağı ile gerçekleştirilmesi önerilmekte. Ancak, bu durum kesin bir kural olmayıp, kendinizi rahat hissetmemeniz halinde uygulanmayabilir.

Eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız serçe parmak ile başlayabilirsiniz. Bu aşamada mümkün olduğu kadar yavaş ve kontrollü hareket etmeye özen gösterin.

Parmağınızı hareket ettirin. Öncesinde dairesel hareketlerle, daha sonra ileri geri olacak şekilde parmağınızı vajina içerisinde hareket ettirin. Bu hareketi kontrollü olarak devam ettirin. Herhangi bir acı veya huzursuzluk halinde egzersizi sonlandırmanız önemli.

Evde vajinismus tedavisi için hazır olduğunuzda iki parmağınız ile aynı hareketi uygulayın. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman iki parmağınızı birleştirerek vajina içerisinde hareket ettirin. Ne kadar süre devam edeceğiniz veya parmağınızın ne kadarını penetre edeceğiniz tamamen size bağlı.

Eşli parmak egzersizlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, partnerlerin birbirini tanıması ve buna göre hareket etmesi. Özellikle erkeğin eşinin hangi durumlardan rahatsız olduğunu ve nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi çok önemli.

Rahatsız olduğunuz tüm hareketleri partnerinize mutlaka aktarın ve ne yapması gerektiği konusunda yönlendirin. Karşılıklı güvene dayalı olan bu egzersizler sırasında, partnerler arasında bağ kurulması kritik öneme sahip.

Kendinizi penis girişi egzersizleri için hazır hissedene kadar uygulamaya devam edin. Unutmayın, kimi vajinismus vakaları çok hızlı atlatılırken, kimilerinde daha uzun sürede sonuç alınabiliyor. Hemen hemen tüm hastaların tedavi edilebildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Sınırlı Penis Giriş Egzersizi Nedir?

Eşli parmak egzersizlerini tamamladıktan sonra, sınırlı penis giriş egzersizleri ile vajinal dokuyu ilişkiye hazır hale getirebilirsiniz. Vajinismus evde yenenler bu adımı kesinlikle denemenizi öneriyor.

Parmak egzersizleri ile penetrasyona alıştırılan vajinal kaslar, sınırlı penis egzersizleri ile cinsel ilişki için rahatlatılarak, aşamalı olarak hastalığın tedavi edilmesi sağlanıyor.

Evde vajinismus tedavisi yöntemlerinden olan parmak egzersizlerinden sonra, tedavinin son aşaması olarak bilinen sınırlı penis girişi egzersizi, yine parmak egzersizinde olduğu gibi oldukça basit teknikler ile, evde gerçekleştirilebiliyor.

Sınırlı Penis Giriş Egzersizi Nasıl Yapılır?

Evde vajinismus tedavisi kategorisindeki bu egzersize başlamadan önce, bireysel ve eşli parmak egzersizlerini tamamlamış ve artık sınırlı penis girişi için kendinizi hazır hissediyor olmanız çok önemli.

Penis girişi egzersizleri, hastalığın evde tedavisinde en son adım olduğu için, acele etmeden ve tam anlamıyla hazır olunduğunda gerçekleştirilmesi çok önemli.

Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız ve tüm parmak egzersizlerini sorunsuz bir biçimde gerçekleştirebiliyorsanız, sınırlı penis girişi içeren egzersizlere başlayabilirsiniz.

Egzersiz öncesi rahatlayın, gerekirse parmak egzersizleri ile başlayın. Penis girişi öncesinde, her egzersizde olduğu gibi yine rahatlamanız gerekli. Eğer kendinizi yeteri kadar uyarılmış hissetmiyorsanız eşli veya bireysel parmak egzersizlerini uygulayarak vajinal kaslarınızı gevşetebilirsiniz.

Asla ama asla ön sevişmeyi atlamayın. Hem ilişkinizin sağlığı hem de vajinal kasların tam anlamıyla rahatlaması için ön sevişmeyi atlamadan gerçekleştirmeniz gerekli. Bu aşamayı mümkün olduğu kadar uzun tutmanız tavsiye ediliyor. Kayganlaştırıcı ürünler kullanın.

Daha rahat bir giriş sağlanması ve dokularda oluşan hassasiyetin azaltılması için kayganlaştırıcı ürünler kullanmanız gerekli. Penisin baş kısmını vajina girişine yerleştirin.

Öncelikli olarak kadının kendini rahat hissetmesini sağlayın. Herhangi bir giriş yapmadan önce yeteri kadar uyarılmış olduğunuzdan ve hazır hissettiğinizden emin olun.

Üç aşamalı giriş kuralını uygulayın. Her aşamada penisin üçte birini vajina içerisine penetre ederek bir süre bekleyin. Kadının kendisini rahat hissetmesi ve herhangi bir sorun yaşamaması halinde devam ettirin. Penis tamamen vajina içerisinde olduğu zaman bir süre sabit kalın.

Penis vajina içerisindeyken kalçanızı hareket ettirin. Penisin vajina içerisinde ileri geri hareket etmesini sağlayacak biçimde, kendinize uygun halde kalçanızı ileri geri hareket ettirin. Rahatsızlık duymayacağınız bir hızda buna devam edin.

Vajinismus evde yenenler sürecinde sürecinde eğer sınırlı penis girişi egzersizleri kısmına kadar geldiyseniz size mutlu bir haberimiz var! Evde vajinismus tedavisinde en son aşamayı bu bölüm oluşturmakta. Bu egzersizleri düzenli olarak devam ettirmeniz halinde, sorunsuz bir cinsel ilişki yaşamaya başlayabilirsiniz.

Tamamen vajinal kasların uyarılmaya alışması üzerine kurulu olan bu egzersizler, partneriniz ile aranızdaki güveni yenileyecek ve cinsel ilişkinin çok daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Rahatsızlığın tedavisinde, hem evde gerçekleştirebileceğiniz hem de uzmanlardan yardım alabileceğiniz alternatif tedavi yöntemleri mevcut. Çoğunluğu bireysel çalışmalar ile çok kolay uygulanabilen bu yöntemlerden bazıları profesyonel destek gerektirebiliyor.

Vajinismus evde yenenler grubunda olmak için öncelikli olarak parmak egzersizleri tavsiye ediliyor olsa da, parmak egzersizlerine destekleyici veya alternatif olarak bu yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri vajinal bölge kasları yani pelvik kas grubu üstünde doğrudan etkili bir yöntemdir. Kegel egzersizleri resimli süreç üzerinde direkt olarak etkisi olan bu yöntem, hem evde vajinismus tedavisi amaçlı hem de kaslarda rahatlama ve kontrol sağlamakta.

Rahatızlığın fiziksel nedenlerinden en etkin rol oynayanı, kasların istemsiz olarak gerilmesi ve cinsel ilişkiye izin vermemesi olunca, kegel egzersizleri ile kontrol altına alacağınız kaslarınız sayesinde problemin önüne geçmek mümkün oluyor.

Kegel egzersizlerinde temel hedef, vajina kaslarının kontrolünü güçlendirmek ve gerektiği zaman gevşetebilmek. Kegel egzersizlerini kısa süreli bir öğrenme periyodundan sonra rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem vajinismus evde yenenler tarafından en beğenilen egzersizdir.

Vajinismus Kegel Egzersizleri

kegel egzersizleri

vajinismus kegel egzersizleri

Vajinismus kegel egzersizleri sırasında, öncelikle vajinal kaslarınızı hissedin. Daha sonra bu kasları sıkarak, 5-10 saniye arasında kasılı olarak tutmaya çalışın. Daha sonra serbest bırakarak, bu hareketi 15 kez tekrar edin.

Vajinismus kegel egzersizlerinin ne kadar süre boyunca yapılması gerektiğine dair herhangi bir kesin bilgi olmasa da, uzmanlar bu egzersizleri her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez gerçekleştirilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Birkaç haftadan sonra, 15 sayısını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Kegel egzersizleri, vajinismus evde yenenler topluluğundaki kadınların söylemlerine göre cinsel hazzı ve duyarlılığı da artırmaktadır.

Yorumlar


DR. Jinekolojist
DR. Jinekolojist
Kadın Doğum Uzmanı

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yapıp, hizmet alanında terapilerde kullanmak için ek eğitimler ve sertifikalar almıştır. Uygulama yetkinliğine sahip olmasının yanı sıra uzun yıllara dayanan tecrübesiyle hasta ve danışanlarına hizmet sağlamaktadır.

Detaylar