Hoodoplasti (Hüdoplasti) Estetiği

Yaş farkı olmaksızın, pek çok kadın tarafından, farklı nedenlerle tercih edilebilen Hoodoplasti uygulaması, hem kozmetik hem de çeşitli sağlık nedenleri ile gerçekleştirilmekte. Oldukça basit olan bu uygulama, vajina estetiği olarak da biliniyor. Fakat bu estetik çalışmanın alt dalıdır.

Hoodoplasti Nedir?

Bir diğer adı vajina estetiği olan hüdoplasti, klitoris çevresinde yer alan dokuların düzeltilmesi ve daha düzgün bir görüntüye kavuşturulması amacıyla yapılan cerrahi operasyondur.

Genellikle kozmetik amaçlı gerçekleştirilen bir operasyon olsa da, bazı durumlarda vajinanın işlevinin düzeltilmesi ve cinsel hazda yaşanan sorunlar nedeniyle gerçekleştirilmekte. Oldukça yaygın olan bu operasyon, genellikle 30 yaş üstünde, evli kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Düzgün şekilde gerçekleştirilmesi halinde oldukça basit bir operasyondur. İşlem sırasında çoğu zaman genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bu durum hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

İki farklı türü bulunmaktadır. Restoratif ve redüktif adı altında ikiye ayrılan operasyonlar, işlemin amacına ve yapılan uygulamaya göre bu isimlerle adlandırılmakta.

Restoratif Hoodoplasti

Vajina dokusu üzerinde herhangi fazlalık olmaması halinde uygulanan restoratif hoodoplasti, genellikle klitorisin daha düzgün bir şekil alması için uygulanmakta. Herhangi bir fazlalık alınma işlemi yapılmadığı için daha kolay sonuçlandığı için genellikle estetik amaçlı uygulanmakta.

Redüktif Hoodoplasti

Redüktif hoodoplasti uygulaması, klitoris etrafında herhangi bir doku sarkması veya birikmesi olması halinde tercih edilmekte. Bu uygulama esnasında, klitoris etrafında bulunan fazla doku cerrahi müdahale ile alınmakta.

Hem estetik bir görüntü elde edilmesi hem de cinsel hazzın artırılması amacıyla tercih edildiği için, klitoris küçültme ameliyatı olarak da adlandırılıyor.

Hüdoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Zahmetli olsa da tecrübeli bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi halinde çok hızlı bir şekilde taburcu olma imkanı sunar. Ortalama olarak birkaç saat süren ameliyat ve taburcu süreci, genel anestezi uygulanmadığı için oldukça hızlıdır.

Çoğu hasta için genel anestezi uygulaması gerekli olmasa da, hastanın hassasiyetine göre bu durum değişebilir. Eğer ameliyat sırasında genel anestezi uygulanırsa taburcu süresi uzayacaktır.

Hüdoplasti Ameliyatı Sonrası His Kaybı Yaşanır mı?

Eğer ameliyat düzgün bir şekilde gerçekleştirilirse herhangi bir his kaybı yaşanmaz. Ancak, klitorisin hassas bir yapıda olması nedeniyle ameliyatın oldukça dikkatli gerçekleştirilmesi gereklidir. Ameliyat sırasında yapılacak yanlış bir işlem, kalıcı his kaybına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir