Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi Ankara için başvuran insanlar genelde stres içerisindedir. Ayrıca kızlık zarı muayenesi Ankara için de aynı stres söz konusudur. En ufak kanamalarda dahi bekareti hakkında endişe duyan kadınlarımıza hizmet veriyoruz.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi Ankara muayenehanemizde iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Bu yöntemler geçiçi ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılır. Hastalarımız genellikle kalıcı olan yöntemi tercih etmektedir. Şimdi bu iki yöntemi de kısaca irdeleyelim:

Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep adı verilen bir teknik uygulanmaktadır. Bu teknik kısaca uç uca birleştirme olarak tarif edilebilir. Bu sayede kızlık zarının birleşmesi sağlanır ve tekrar ilişki yaşandığında kanama sağlanır. Fleb yönteminde lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır.

Geçici kızlık zarı dikiminde ise adından da anlaşıldığı üzere kısa sürelik bir işlemdir. Bu işlemden 3-5 gün sonrasında cinsel birleşme yaşanırsa yine kanama olacaktır. Eğer cinsel birleşme gecikirse, yapılan dikişler gevşer ve ilişki sonucunda kanama görülmeyebilir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı Latince’de Hymen olarak bilinir. Bir mitolojiye dayanır. İnanca göre düğün ve evlilik tanrısıdır. Bu yüzden geçmiş dönemde yaşayan toplumlarda da kızlık zarı önemli bir konudur.

kızlık zarı dikimi ankara

kızlık zarı dikimi ankara

Kızlık zarı, vajinanın ilk 1-2cm içerisinde bulunur. Çok ince ve esneyebilen bir yapısı vardır. Hiçbir işlevi bulunmamaktadır. Bu zar, bahsettiğimiz gibi tarihin neredeyse her bölümünde bekaretin temsilcisi olmuştur. Kadın cinsel organının hemen girişinde olan bu zar, iç dudaklara tutunmaktadır. Çocukken daha mukavemetli yapısı olan bu zar, ergenlik süresiyle birlikte daha hassas bir yapıya bürünmektedir.

Hymen, östrojen hormonuyla daha esnek olur. Böylece belirli bir süre sonra cinsel ilişkiye uygun hale gelir. Her kadındaki kızlık zarının yapısı farklıdır. Kiminde daha esnek, kiminde daha hassas olabilir. Kızlık zarının bozulması sonucunda kanama oluşur. Bu kanamanın tekrar gerçekleşebilmesi için kızlık zarı dikimi Ankara muayenehanemizde yapılmalıdır. Çünkü bu zar kendini yenileyemez.

Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Kızlık zarı muayenesi Ankara merkezimizde tüm başvurularda belirttiğimiz gibi, kadının bakirelik durumu ancak kızlık zarı muayenesi ile tespit edilebilir. Muayene kadın doğum uzmanı tarafından yapılır ve işlem çok kısa sürelidir.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır? Kadınlarımız bekareti hakkında emin olmak istediğinde, Ankara muayenehanemizde kısa süre içerisinde %100 olarak öğrenebilmektedir. Jinekolojist tarafından yapılacak olan kızlık zarı muayenesi sonucunda kesin teşhis konulmaktadır. Bu incelemede sadece göz ile kontrol yapılmaktadır. Uzman hekim, vajinanın dudaklarını iki yana ayırarak kızlık zarının kontrolünü yapar. Muayene esnasında zarın yırtılması mümkün değildir.

Kızlık zarı dikimi Ankara kliniğimizde muayene esnasında birbirinden çok farklı kızlık zarlarıyla karşılaşmaktayız. Bu farklılığın temel sebepleri arasında anotomik nedenler, ilk gece birleşmesi sayılabilir. Bu sebepler dolayısıyla kanama miktarı da kişiden kişiye değişmektedir. Özellikle esnek olan zarlar dolayısıyla ilk gecede kanama olmayabiliyor ve bunun neticesinde en başta eşi olmak üzere toplumsal baskıya dayalı psikolojik sorunlar yaşanabilmektedir.

Muayenehanemize gelen kızlık zarı muayenesi taleplerinden en sık görülenleri:

Sürtünme yoluyla ilişki sonrasında iç çamaşırında kan görülmesi.
Daha önce hiç cinsel birleşme yaşanmamasına rağmen ilk gecede kan gelmemesi.
Küçük/orta yaşlarda vajinal bölgede zorlanma ve acı hissetmek, iç çamaşırında kan görme sonucu.
Eşimle ilişkiye giremiyorum acaba kızlık zarım çok mu dar?
Kısa süre sonra evlenecek hastanın kızlık zarının kanayıp kanamayacağını öğrenmek istemesi.
Mastürbasyon sırasında parmak ya da kullanılan objenin içeri girmesi, acaba düşüncesini getirir.
İç çamaşırı varken ilişkiye girilmesi ve sonrasında iç çamaşırında leke görünmesi.
Küçük yaşlarda çevredeki kötü niyetli insanların tacizi sonucunda birşey olup olmadığını öğrenmek.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı 2022

Kızlık zarı dikimi fiyatları 2022 yılında Ankara ilinde muayenehaneden muayenehaneye değişmektedir. Fiyatlarda en belirleyici faktör hekim, operasyon biçimi, anestezi şekli olarak bilinir. Kızlık zarının dikildiği uzman hekim dışında kimse tarafından anlaşılamaz ve kalıcı dikimde mutlaka kanama gerçekleşir. Kızlık zarı dikimi Ankara için fiyatlar verilen garantiyle alakalı olarak değişebilmektedir. Ayrıca kızlık zarı dikimi konusunda yırtığın biçimi, vajinanın genişliği gibi unsurlar etkilidir.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Her kadında farklı kızlık zarı çeşitleri görülür. Bunları genel olarak inceleyelim ve sizleri bilgilendirelim.

Kresenterik Hymen (Yarımay şeklinde): Kresenterik Himen yarımay biçiminde bir kızlık zarıdır. Üst bölgede zarın daha ince bir yapıda olduğunu görürüz. Bu tipteki zarlar cinsel ilişkide yırtılmazlar ve ortalama %13 kadında görülür.
Septalı Hymen (Ara bölmeli şekilde): Kızlık zarındaki orta bölümde yer alan uzantı, kızlık zarını ikiye bölerek ilk cinsel penetrasyonun zor gerçekleşmesine ve aşırı kanama olmasına sebep olabilmektedir. Bu durum sebebiyle eşlerin cinsel ilişkiye girememesi durumu ortaya çıkabilir.
Multipar Hymen (Doğum yapan kadınlarda): Sezeryanla doğum yapmamış kadınlarda hymen bir miktar daha yırtılır ve sadece kalıntıları kalır.
Imperfore Hymen (Deliksiz biçimde): Hymenin orta kısmında delik bulunmaz ve bu durumda vajina tamamen kapalıdır. Imperfore hymene sahip olan kadınlar regl kanaması yaşamazlar. Bu durum sonucunda regl kanaması vücut içerisinde birikir ve dışarıya atılamaz. Çok ağrılı bir süreçtir. Cerrahi operasyonla açılır.
Anüler Hymen (Yuvarlak halka biçiminde): Hymen oldukça incedir ve esnek biçimdedir. Kenarları düşük yapıda olduğu için cinsel penetrasyon esnasında hemen esner ve kanama olmaz ya da çok az kanama olur. Bunun sonucunda eşler genelde kızlık zarı muayenesine gelirler.
Kribriform Hymen: Hymen ortasında kambur bir görüntü olup zar yapısı deliklidir. Çok nadiren görülen bir zar yapısıdır. Bu zara sahip olan kadınlar cinsel ilişkiye giremezler ve cerrahi müdahaleye başvururlar.
Labial Hymen: Hymen oldukça kalındır bu yüzden ortadaki boşluk kapalıymış gibi görünür. Eşler cinsel birleşme yaşayamazlar ya da aşırı zorlanırlar. Cinsel birleşme yaşanırsa aşırı kanama, ilişkiden sonra ağrı gibi sorunlar ortaya çıkar. Hatta her ilişkiden sonra kanama görülebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

+ Kalıcı (Flep Yöntemi) Kızlık Zarı Dikimi

+ Geçici (Düğün Öncesi) Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Bu yöntem flep olarak bilinir. Tahmini cinsel ilişkiden en az 50 gün önce kızlık zarı dikimi yapılmalıdır. Vajinanın mevcut dokusuyla yeni bir zar oluşturulur ve hiç yırtılmamış bir yapıya kavuşturulur. İşlemden ortalama 45 gün sonra doktor kontrolüne ihtiyaç vardır. Kızlık zarı dikimi Ankara kliniğimizde kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sorunsuz bir şekilde yapabilmekteyiz.

Flep yöntemi uygulanırken çok hafif bir anestezi yapılır. Lokal anestezi bu süreç için çözüm değildir ağrı hissedilebilir. Hastamız operasyon esnasında uyuduğu için acı hissetmez ve süreci hatırlayamaz. Operasasyon sonrası ortalama 2 saat dinlenme tavsiye edilir.

İşlem kliniğimizde tamamlandıktan sonra 30 gün boyunca ağır hareketlerden kaçınılmalıdır. Havuz, deniz, küvet gibi suyla aşırı temastan uzak durulmalıdır. Zara atılan dikişler kendiliğinden eriyen cinstendir. Bazı hastalar banyoda ya da tuvalette dikişlerle karşılaşabilmektedir, korkulacak bir durum değildir. Dikişler alınmaz, kendiliğinden erir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama olarak 20 dakikada başarıyla sonlandırılır. Doğum yapmış kadınlar da kızlık zarını kalıcı olarak diktirebilir. Hatta bu hastalarımız genelde eş zamanlı olarak vajina daraltma ameliyatı da talep etmektedirler.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı dikim için süresi kalmayan kişilerin tercih ettiği yöntemdir. İlk geceden ortalama 5 gün önce operasyon yapılır. İncecik iplerle dikim gerçekleştirilir böylece cinsel birleşmede kanama gerçekleşir. Operasyon esnasında kullanılan ipler mikroskobik seviyededir, eşinizin bunu anlaması imkansızdır.

Muayenehanemizde uygulanan geçici kızlık zarı dikimi tekniğinde uçların birleştirildiğinden bahsetmiştik. Cinsel birleşme esnasında bu birleştirilen bölgelerden yırtılma gerçekleşir ve kanama sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Bu işlem düğün tarihinden 4-5 gün önce yapılması gereken bir yöntemdir. Bu süre aşılırsa kanama olmayabilir. Aynı şekilde bu işlemde de dikkat etmeniz gereken hususlar aynıdır. Geçici kızlık zarı dikimi yöntemiyle kızlık zarı dikimi ortalama 10 dakika sürer.

Kalıcı ve Geçici Kızlık Zarı Dikimi Arasındaki Temel Farklar

* Geçici yapılan işlem düğünden 5-6 gün önce yapılır. Kalıcı olanı ise en az 50 gün önce yapılır.
* Geçici kızlık zarı dikimi daha basit ve daha ağrısız bir operasyondur.
* Kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 20 dakika sürer. Geçici kızlık zarı dikimi ise 10 dakika sürer.
* Kalıcı kızlık zarı dikiminde hafif ama genel anestezi kullanılır. Geçicide ise lokal anestezi kullanılır.
* Kalıcı operasyonda hasta 45 gün sonra doktor kontrolüne gelir. Geçici işlemde hekim kontrolüne gerek yok.
* Geçici operasyonda vajinal daraltma işlemi yapılmamaktadır. Kalıcı operasyonda yapılabilir.
* Geçici kızlık zarı dikimi daha ucuzdur.
* Kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu garantilidir. Yani, ilişkiye girene kadar bozulmaz. Ne zaman ilişkiye girerseniz o zaman kanama ve bozulma gerçekleşir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır? Kliniğimizde lokal anestezi ile yapılabilmektedir. En çok flep yöntemi kullanılır çünkü kalıcıdır ve daha güvenlidir. Geçici yöntemlere de başvurulabilmektedir. İkisi de cerrahi müdahale gerektirir. İşlem fiyatları ve operasyon süresi, uygulanacak kızlık zarı dikimi yöntemine göre değişir.

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Operasyon tamamlandıktan sonra hekiminizin tavsiyelerini asla göz ardı etmeyin. Hekiminizle yaptığınız kontrol programına mutlaka uyun ve kontrollerinizi aksatmayın. Doktor tarafından reçete edilen ilaçları, özellikle enfeksiyonu engellemek amaçlı yazılan antibiyotiği mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Kızlı zarı dikimi yöntemi olan flep tekniğinde operasyondan 15 gün sonrasına kadar leke, minik kanamalar görülebilir. Dikişlerde kullanılan ipler eridiğinde ise sarımtırak akıntı görülebilir.

Kalıcı biçimde kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra ortalama 45 gün boyunca spor aktivitelerinden kaçınılmalı, bacaklarınızı fazla açmamaya özen göstermelisiniz. Bisiklet, motorsiklet, at, eşek gibi sekerek ilerleme eğilimi gösteren taşıtlardan ve canlılardan uzak durmalısınız. Küvet, havuz, deniz gibi yoğun suya maruz kalmamalısınız. Ayrıca lifli gıdalar tüketerek kabızlığa karşı önlem almanız gerekir. Fazla ıkınmak dikişlerinize zarar verebilir. Banyo yaparken doktorunuza danışarak genital şampuan kullanarak olası enfeksiyonlardan korunabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi Ankara kliniğimizde bilgilendirme yapılır ve süreçte iyileşmeyi hızlandırmak için sadece lifli gıdalar tüketmek yeterli olmaz. Protein, karbonhidrat dengenizi iyi ayarlamalı ve vücudunuza iyi bakmalısınız. Ayrıca bol su tüketmeyi unutmamalısınız. Böylece o bölgedeki dokuyu hızla iyileştirirsiniz, vücut direncinizi artırırsınız.

Kızlık zarı tamirinde kullanılması gereken asıl yöntem kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemidir. Bu sayede aylar hatta yıllar geçse bile cinsel penetrasyon yaşadığınızda kanama gerçekleşir. Operasyon neticesinde yara & dikiş izi oluşmaz. Dikişler zamanla kaybolur ve dikiş aldırma işlemine gerek kalmaz. Özel bir bakım ihtiyacı yoktur, sadece dikkatli yaşamak, iyi beslenmek, doktor tavsiyelerine uymak yeterlidir kızlık zarı dikimi ameliyatında.

Ayrıca kızlık zarı dikimi hakkında merak ettiğiniz diğer içerikleri blog sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Yorumlar


DR. Jinekolojist
DR. Jinekolojist
Kadın Doğum Uzmanı

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yapıp, hizmet alanında terapilerde kullanmak için ek eğitimler ve sertifikalar almıştır. Uygulama yetkinliğine sahip olmasının yanı sıra uzun yıllara dayanan tecrübesiyle hasta ve danışanlarına hizmet sağlamaktadır.

Detaylar