Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara yani diğer adıyla küretaj sadece istenmeyen gebelik amacıyla başvurulmaz. Kürtaj aynı zamanda anne karnındaki bebeğin sağlık durumunun iyi olmadığı ya da yaşam belirtilerinin olmadığı durumlarda da uygulanır. Ayrıca rahimden doku almak için kullanılır, böylece bir hastalığa tanı koymak için biyopsi alınıp, tedavi sürecini belirlemek için kullanılabilir.

Kürtaj (Küretaj) Nedir?

Kürtaj nedir sözcüğü aslında kazımak kelimesinden türemiştir. Çağımızın teknolojilerinin getirdiği avantajlar sayesinde vakum aspirasyon adı verilen vakumla kürtaj mümkün hale gelmiştir. Kürtaj ne demek? Günümüzden önceki zamanlarda teknoloji gelişmediği için daha ilkel yöntemlere başvurulmaktaydı. Bu dönemlerde genelde metal ağırlıklı ekipmanlar kullanılarak rahim içerisindeki gebelik ya da doku kazınmaktaydı. Bu yüzdenn adı kürtaj yani küretaj olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Kürtaj, rahimdeki gebeliğin ya da şüpheli dokunun tanı koymak ve hastalığı tedavi etmek için kullanıldığını belirtmiştik. Regl düzensizliği ya da aşırı adet kanamaları için de probe kürtaj adı verilen bir yönteme başvurulmaktadır.

Kürtaj ne demek diye sorduğumuzda insanlar içerisinde kürtaj, kürtaş, kurtaş, küretaj gibi farklı söylemleri de vardır. Cerrahi bir işlemdir. Ankara kürtaj muayenehanemizde sadece yasal sınırlarda kabul edilen, 18 yaşından büyük kişilere ve gebelikte 10 haftaya ulaşmamış başvurulara vakum aspirasyon yöntemini uygulamaktayız.

Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara muayenehanemizde yapılan işlemlerin amacı genelde gebelik sonlandırma, gebelik bitirme olarak bilinir. Yapılan araştırmalara göre kadınların ortalama %15~%25 kadarı yaşamlarının belirli dönemlerinde istenmeyen gebelik ile karşılaşmaktadır.

Fiziksel açıdan travmatik ya da enfeksiyonel sebeplere pek fazla sebep olmasa da psikolojik açıdan oldukça ciddi bir baskı oluşturur. Kadınların bu kararı vermesi ve uygulaması yine psikologlar tarafından ciddi şekilde travmalara sebep olur şeklinde tanımlanmıştır.

Kürtaj Ankara ilinde yasal haklarınız çerçevesinde mümkündür. Bu yasal haklarınız 24 Mayıs 1983 tarihinde Aile Planlaması Kanunu dahilinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanunda 18 yaş üstünde olan kadınların, gebelik süresinin 10 haftaya ulaşmamış olması şart koşulmuştur. Bu şartları karşılamayan (yaş ve gebelik süresi) kişiler maalesef işleme tabii tutulamaz.

Bu şartlar dışındaki bazı durumlarda ise sağlık kuruluna başvurulur ve buradan çıkacak kararname sonucuna göre hareket edilir. Örneğin anne karnındaki bebeğin sağlık durumunda ağır bir kusur varsa (kalp atışının olmaması gibi) ya da annenin sağlığını tehtid etmesi gibi durumlarda, karar sonucunda yine bu işlem uygulanabilir.

Kürtaj Yasak mı? Kürtaj Yasal mı?

Kürtaj yasak mı sorusuna açıklık getirelim. Hamileliği bitirme operasyonu 1983 yılında kanunen yürürlüğe girmiştir yani kürtaj yasal bir uygulamadır fakat belirli şartları vardır. Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Eğer kişi 18 yaşından ufaksa ebeveyn imzası gerektirir fakat yine 15 yaş sınırı bulunmaktadır. Eğer bu şartın altındaki kişiler varsa ebeveyn yetersiz olacaktır ve polise bildirimesi zorunludur. Bu süreçte yeni yasal süreçler başlar.

Kürtaj yasal mı? Sonuç olarak istenmeyen hamilelik süreci sadece 10. haftaya kadar gebe olan kişilerde sonlandırılabilmektedir. Anne karnındaki bebeğin sağlığında anormal bir durum olması, anne sağlığını tehtid etmesi gibi durumlarda ise sağlık kuruluna başvurulması ve oradan çıkacak sonuca göre hareket edilmesi gerekir. Sağlık kurulu sadece gebeliğin 24. haftasını doldurmadıysanız operasyonu onaylamaktadır.

Bu haftayı belirleme konusunda gebelik hesaplaması yapmanız gerekir. Bunun için sizlere bir araç sunuyoruz ve https://jinekolojist.com/gebelik-hesaplama/ bu sayfadan kullanabilirsiniz.

Yasal kürtaj süresi için çoğu insan hesaplama yaparken ilişki tarihini kabul eder fakat bu büyük bir yanlıştır. Hesaplama sayfasında da görebileceğiniz gibi son regl tarihinin ilk gününü ilk hafta olarak belirlemeniz gerekir. Bu hesaplama metodu dünyaca kabul görmüş bir uygulama olup birleşme yaşadığınız günden 2 hafta öncesine tekabul etmektedir. Regl düzensizliği yaşayan kadınlar için ultrasondaki ölçüme göre hareket edilmektedir.

Kürtaja Neden Başvurulur?

İstem dışı hamilelik
Anne karnındaki bebeğin ölümünün gerçekleşmesi ya da gelişiminin olmaması
Bebekte aşırı anormal sağlık sorunları görülmesi
Karındaki bebeğe zarar verecek şekilde ağır hastalıklar geçirilmesi
Hamileyken radyasyona maruz kalmak
Gebelik süresinin annenin yaşamını tehlikeye atması
Aşırı kanama
Hastalıkların tanısının konulması ve tedavinin başlatılması (sadece hamilelik için kullanılmaz demiştik)

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj halk arasındaki adıdır. Vakumlu aspirasyon teknolojisinin olmadığı zamanlarda yukarıda da bahsettiğimiz üzere metal ağırlıklı ekipmanlar kullanılarak işlemler yapılıyordu. Bu eski anti-teknolojik dönemlerde tecrübe ve beceri çok önemliydi çünkü tecrübesiz kişiler tarafından rahim delinmesi, rahim içi zarının tahrip görmesi, rahim içinde yapışışma dolayısıyla hamileliğe engel olma gibi durumlara yol açmaktaydı. Vakum aspirasyon yöntemi günümüz standartlarında en çok kullanılan, en güvenli ve en teknolojik yöntemlerden biridir.

Kürtaj Fiyatları Ankara 2022

Kürtaj fiyatları Ankara muayenehanemizde başvuran kişinin sağlık durumuna göre değişir. Kürtaj fiyatları 2022 fiyatları güncel olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca uygulama yapacak hekime ve operasyonun yapılacağı hastane ortamına göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Kürtaj fiyatı ayrıca bulunduğunuz şehre göre de değişiklik göstermektedir.

Ankara kürtaj fiyatları bütün kliniklerin kendine özel bir fiyat çizelgesi mevcuttur ve saymış olduğumuz etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Doktor tecrübesi, kullanılacak ekipmanların kalitesi ve steril ortamın sağlanması, operasyon öncesinde ve sonrasında konfor gibi ekstra faktörlerde fiyatı etkilemektedir.

Ankara kürtaj fiyatları anestezi yöntemleriyle de değişebilmektedir. Tam anestezi uygulanırsa fiyat artar, lokal anestezi uygulanırsa ücret azalır. Diğer illerle farklılıklar olması mümkündür. Uygulama yapılacak ilçeler dahi farklılık yaratmaktadır. Gebelik haftası da fiyatlarda etkilidir.

Kürtaj Teknikleri

Vakumlu Kürtaj

Vakumlu kürtaj yani vakum aspirasyon yönteminde, vajinaya uygun boyutlardaki bir spekulum konulur ve sonrasında ters basınç ile içeriden vakumlama yapılır ve gebelik sonlandırılır. Oldukça steril bir yaklaşımdır. Bu yöntem sık kullanıldığı için diğer yöntemlere göre daha detaylı inceleyeceğiz.

Vakumlu kürtaj:

Doktor & hasta görüşmesinde olası riskler değerlendirilir. Ultrason ile ölçüm yapılır ve hamilelik haftası tespit edilir. Vakumlu kürtaj için bir engel var mı ya da hastada herhangi bir sorun var mı kontrolü yapılır.
Anne jinekolojist sedyesine alınır ve ilgili pozisyona getirilir. Rahim ağzını görebilmek için steril bir ürün vajina içerisine yerleştirilir.
Cinsel organ enfeksiyon riskini minimize etmek için sterilize edilir. Genelde batticon kullanılır. Bir ekipman vasıtasyıla rahim boynu sabitlenir.
Her hastada kullanılan kanüller tek kullanımlık olduğu için oldukça steril bir işlemdir.
Kısa bölümde de anlatıldığı gibi ters basınç yöntemi ile içerisi temizlenir ve gebelik sonlandırılır.
Ultrason kontrolü yapılır ve temizlik başarıyla sağlanmış mı tespiti yapılır. Tüm ekipmanlar çıkarıldıktan sonra tek kullanımlık ürünler tıbbi atıklar bölümüne atılır.
İşlem ortalama 10 dakika sürer.

Dilatasyon ve Küretaj

Rahim ağzı uygun metal ekipmanlar ile genişletilir ve bu genişlik gebelik haftasıyla doğru orantılıdır. Ardından rahim içindeki gebelik küret adı verilen aletler yardımıyla temizlenir. Metal aletler kullanıldığı için sterilizasyon sorunu daha fazladır.

Elektrikli Vakum ile Kürtaj

Rahmin içine plastik kapsül konulduktan sonra bu kapsüle elektrikli bir vakum cihazı takılır ve temizlik yapılıp hamilelik bitirilir. Mol ve servikal hamilelik tarzlarında uygulanmaktadır.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj işlemi ortalama olarak maksimum 10 dakika süren bir operasyondur. Operasyon tamamlandıktan sonra 30 dakika kadar dinleniyorsunuz. Hızlıca taburcu olabilmek mümkündür, günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası hasta dinlendirilir ve ağrısı varsa ağrı kesici yapılır.
Genel anestezi yapılan hastalarda ilk başta mide bulantısı, baş dönmesi olabilir.
Genel anestezi olan hastaların o gün dikkat gerektiren işlerden uzak durması şiddetle tavsiye edilir.
(Araba kullanmak, işe gitmek vb.)
İşlemden sonra 3 saat kadar oral yoldan bir gıda tüketmemelisiniz.
Bu süreç sonrasında su içebilir ve yemek yiyebilirsiniz.
12 saat sonra banyo yapabilirsiniz. Unutmayın 15 gün boyunca küvet ve havuz kullanmamalısınız.
Hekim tarafından verilen antibiyotik olası enfeksiyonların önüne geçmek içindir.
Bu antibiyotiği en az 10 gün kullanmalı ve yanında verilen ağrı kesiciden ağrı anında faydalanabilirsiniz.
15 gün boyunca regl kanaması gibi kanamalarla karşılaşmak doğaldır.
5 haftadan daha uzun gebeliklerin alınmasında / 10 haftaya kadar / kanama daha fazla olabilir.
15 gün kadar cinsel birliktelikten uzak kalınmalıdır.
Bol sıvı tüketilmelidir.

Konu hakkında merak ettiğiniz yazıları blog sayfamızda paylaşıyoruz. Aşağıdaki navigasyon linklerine tıklayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtaj Yapıldığı Anlaşılır mı?

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Yorumlar


DR. Jinekolojist
DR. Jinekolojist
Kadın Doğum Uzmanı

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yapıp, hizmet alanında terapilerde kullanmak için ek eğitimler ve sertifikalar almıştır. Uygulama yetkinliğine sahip olmasının yanı sıra uzun yıllara dayanan tecrübesiyle hasta ve danışanlarına hizmet sağlamaktadır.

Detaylar