Vajina Daraltma Ameliyatı – Vajinoplasti

Vajina daraltma ameliyatı sayesinde vajinal bölgede sarkma olması veya genişleme görülmesi halinde başvurulan operasyon vajina daraltma ameliyatı Ankara olmaktadır. Hem yaşa hem de farklı problemlere bağlı olarak, vajinada sarkmalar veya deformasyonlar yaşanması doğal bir durum. Evli veya bekar farketmeksizin oluşabilen bu durum, pek çok kadın tarafından rekonstrüktif veya estetik ameliyat yöntemleri ile düzeltilmekte. Vajinoplasti bu operasyonlara verilen diğer isimdir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ankara

Vajinoplasti ameliyatı, kısa sürede gerçekleştirilir ve ameliyat sonrasında yine kısa süre içerisinde günlük yaşama dönülmesi sağlanır. Vajina daraltma ameliyatı sırasında, vajina bölgesinde, dudak bölümü olarak da adlandırılan vajen alanına müdahale edilir. Ankara muayenehanemizde vajinoplasti için hekim tarafından sarkmanın durumuna göre, operasyonda uygulanacak olan teknikler değişkenlik gösterir.

Ameliyat sırasında herhangi bir doku alımı yapılmaz. Bu nedenle vajinoplasti operasyonu sonrasında herhangi bir yara izi oluşmaz. Daraltma işlemi sırasında, doktorunuzun tercihine göre farklı yöntemler uygulanabilir. Ancak genellikle dikiş yöntemine başvurulduğu görülmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı Ankara vajen ve vajina girişi ile direk olarak bağlantılıdır. Sarkmaların neredeyse tamamı bu bölgelerde görüldüğü için, ameliyat esnasında bu bölgelerde daraltma işlemi uygulanır. İhtiyaca göre, 6 santimetreye kadar çıkabilen bu daraltma operasyonu sonrasında hastaya dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Vajina daraltma ameliyatı sırasında kullanılan dikişler kendiliğinden kaybolur. Bu nedenle ameliyat sonrasında dikiş alınması veya başka bir işlem yapılması gerekmez.

Ankara kliniğimizde bu ameliyat oldukça kısa sürer. Vajinoplasti ameliyatı ortalama olarak 30 dakikada tamamlanır. Bu süreç kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, ameliyat süresinin bir saati geçtiği durumlar fazlasıyla nadirdir. Hızlı tamamlanması sayesinde, hastanın hastanede kalması çoğu zaman gerekli değildir. Ancak bu durum yine kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Vajinoplasti ameliyatı Ankara genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hassas bir bölgede yapılması ve dikiş içermesi nedeniyle, doktorlar çoğunlukla genel anestezi tercih etmektedir. Bu durum, hem hasta açısından hem de doktor açısından kolaylık sağlar. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanıyor olması, hastanın anesteziye verdiği tepkiye bağlı olarak, hastanede yatış gerektirebilir. Ancak, hasta hızlı şekilde ayılıyorsa, hastanede kalmadan direk olarak taburcu olabilir.

Ameliyatın başarılı geçmesi her zaman doktorun tecrübesine ve yeteneklerine bağlıdır. Çok hassas bir ameliyat olmasa bile, hem iyileşme süreci, hem de ameliyat sonrasının hasta açısından daha rahat geçebilmesi için, mutlaka uzman bir doktor ile çalışılmasında fayda var.

Vajinoplasti Nedir?

vajina daraltma ameliyatı ankara

vajina daraltma ameliyatı ankara

Vajinoplasti nedir, vajina bölgesinde sarkma veya genişleme olması durumunda uygulanan vajina daraltma operasyonuna verilen isimdir vajinoplasti. Bu işlem cerrahi müdahale ile yapılarak, estetik cerrahi kapsamında ele alınır. Vajen bölgesine uygulanan işlem sonucunda, sarkma veya genişleme yaşanmış olan dokular eski haline getirilir. Bu işlem sonrasında vajinadaki görüntünün düzeltilmesi ve önceki haline gelmesi hedeflenir.

Vajina daraltma doğum ile veya yaşa bağlı deformasyonlar nedeniyle vajina ve vajen bölgesinde çeşitli sarkmalar görülebilir. Bu sarkmalar her kadında meydana gelen doğal bir süreçtir. Bu nedenle, çoğu kadın bu görüntüyü düzeltmek ve deformasyon öncesi haline getirmek için vajinoplasti uygulamasını tercih eder.

Vajinoplasti, oldukça basit bir ameliyat ile gerçekleştirilir. Herhangi bir büyük riske sahip olmayan bu operasyon, bir saatten kısa sürede tamamlanır ve hasta normal yaşantısına çok kısa sürede devam eder. Vajinanın ortalama uzunluğu 7-8cm civarında bilinir.

Vajinoplasti Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vajinoplasti ameliyatının uygulanması için herhangi bir ön şart bulunmuyor. Vajina daraltma ameliyatı için 18 yaşını geçmiş olmanız ve ergenlik gelişimini tamamlamanız yeterli. Çoğu zaman yaş olarak büyük kadınlar tarafından tercih edilen bu operasyonda, vajinadaki sarkmalar tedavi edildiği için, cinsel bölgelerde gelişimin tamamlanmış olması gereklidir. Bu nedenle, bu ameliyat 18 yaş altına ve geç ergenlik geçiren kişilere uygulanamaz.

Vajinoplasti Ankara muayenehanemize başvurmadan önce, doktor tarafından muayene edilmeniz şarttır. Muayene esnasında, uygulanacak olan teknikler hastaya anlatılır ve ameliyat süreci hakkında bilgi verilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Yaptıranların Yorumları

Vajina daraltma ameliyatı yaptıranların yorumları genelde kişiden kişiye değişmektedir fakat vajina daraltma ameliyatı yaptıranların yorumlarından ziyade opereasyonun belli başlı risklerinin bulunduğunu bilmek daha önemlidir. Bu riskler oldukça nadir olsa da, doktorlar tarafından hastaların bu konuda bilgilendirilmesi zorunludur.

Yapılan araştırmalara göre, ameliyatın etkisinin uzun vadede herhangi bir olumsuzluğa neden olup olmayacağı bilinmemekte. Tıp dergilerinde tarafından yayınlanan makalelerde, vajinoplasti ameliyatının memnuniyet oranlarının yüksek olduğu biliniyor. Ancak bu durum net bir şekilde kanıtlanmadığı için, ameliyatın uzun vadede sorun yaratıp yaratmayacağı konusunda net bir görüş yok. Anketlere bağlı olarak yapılan yorumlarda, vajina daraltma ameliyatı geçiren hastaların herhangi bir olumsuz durum yaşamadığı ve neredeyse tamamının ameliyatın sonuçlarından memnun olduğu belirtiliyor.

Ameliyata ait riskler şu şekilde;

Enfeksiyon: Yalnızca vajinoplasti için değil, tüm cerrahi operasyonlar için ortak olan bu risk, her operasyon öncesinde doktor tarafından hastaya bildiriliyor. Enfeksiyon riskinden korunmak için, ameliyatın steril ortamlarda gerçekleştirilmesi ve ameliyat sonrasında gerekli bakımların düzgün şekilde yapılması çok önemli.

Kalıcı His Kaybı: Tüm vajinal estetik ameliyatlarında kalıcı his kaybı riski bulunur. Bu durum çok nadir görülse de, vajinoplasti ameliyatının riskleri arasında belirtilmekte.

Kronik Ağrı: Operasyon sırasında yanlış bir işlem yapılması halinde veya herhangi bir komplikasyon yaşanması durumunda, kalıcı bir ağrı oluşabilir. Bu durum doktorunuz tarafından belirtilecektir.

Yara İzi: Vajinoplasti operasyonu sırasında, normal şartlar altında herhangi bir yara izi kalmaz. Ancak yine ameliyat komplikasyonlarına bağlı olarak, bu durum ortaya çıkabilir.

Vajinoplasti ameliyatı öncesinde, doktorunuz ile riskler ve beklentileriniz konusunda konuşmanız çok önemli. Doktorunuzdan, sizi ameliyat sırasında ve sonrasında neler beklediği konusunda bilgilendirmesini isteyin. Ameliyat harici, cerrahi olmayan operasyon alternatifleri hakkında da bilgi almayı unutmayın.

Vajinoplasti Ameliyatı Fiyatları

Vajinoplasti ameliyatı fiyatları sigorta kapsamında olmadığı ve estetik cerrahi alanına girdiği için farklı fiyatlandırmalara sahip olabilir. Vajinoplasti ameliyatı fiyatları her kliniğin kendine özgü bir fiyat politikası bulunduğu için, operasyona dair net bir fiyat verilebilmesi mümkün değil. Ameliyat fiyatları hakkında en doğru bilgiyi klinik ile görüşüp muayene olduktan sonra edinebilirsiniz.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında sizi bekleyen bir süreç bulunuyor. Vajina daraltma ameliyatının bir kez gerçekleştirilmesi yeterlidir.Bu süreçte akıntı, acı ve buna benzer etkilerle karşılaşabileceğiniz gibi, aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bazı noktalara özen göstermeniz gerekli. Eğer doktor tavsiyelerine uyulursa veya doğum benzeri herhangi bir zorlama gerçekleştirilmezse, vajinoplasti operasyonunun etkisi kalıcıdır ve yeniden sarkma durumu gerçekleşmez. Ancak, normal doğum yapılması halinde, vajinada tekrar sarkma ve benzeri durumlar görülebilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında, ameliyat bölgesini temiz tutmalı ve gereken bakımları gerçekleştirmelisiniz. Özellikle ekstra hijyene ihtiyaç duyan bu bölgeyi mutlaka doktorunuzun tavsiyesine uygun şekilde temizlemelisiniz. Dikiş veya buna benzer bir uygulama kullanılması nedeniyle, ameliyat sonrasında bölgeyi zorlayacak hareketlerden kaçınmanız çok önemli. Doktorunuzun bu konuda vereceği tavsiyelere mutlaka uymalısınız.

Temizlik konusunda, çoğu uzman günde iki veya üç kere bölgeyi özel bir solüsyon veya ameliyat sabunu adı verilen, antibakteriyel ürünler ile temizlemenizi tavsiye ediyor. Ameliyat, her hastaya göre farklı sonuçlar doğurabileceği için, mutlaka doktorunuzun size özel verdiği tavsiyeleri takip etmelisiniz. Çoğu uzmanın önerdiği noktalar ortak olsa da, bu durum sizin için geçerli olmayabilir.

Vajina Daraltma Operasyonu Sonrası Akıntı ve Kanama

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında, vajina çevresinde veya içinde akıntı normal kabul edilmekte. Belli düzeye kadar gerçekleşen akıntılarda herhangi bir müdahaleye gerek kalmayıp, yalnızca tavsiye edilen temizliğin yapılması yeterlidir. Ancak akıntı miktarı artıyorsa veya rahatsızlık verici seviyelere ulaştıysa, doktorunuz ile irtibata geçmenizde fayda var.

Vajinoplasti operasyonu sonrasında kanama durumu nadir de olsa görülebilir. Bu durum kimi zaman farklı problemleri işaret edebileceği gibi, kimi zaman herhangi bir sorundan kaynaklanmıyor olabilir. Eğer operasyon sonrasında kanama yaşıyorsanız, panik yapmadan doktorunuz ile görüşerek durumu değerlendirmenizde fayda var.

Ameliyat Sonrası Kaç Günde Normal Yaşantıma Dönebilirim?

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında ağrı veya yanma hissi yaşanabilir. Bu durum, hastanın günlük yaşantısını etkileyecek seviyede olmadığı için herhangi bir olumsuzluk yaşatmayacaktır. Ancak, bünyenize göre değişkenlik gösteren bu ağrılar nedeniyle problem yaşamanız durumunda, daha fazla istirahat etmeniz gerekebilir.

Bu ameliyatta, ameliyat süresi kısa olduğu gibi, etkileri de aynı şekilde kısa sürede ortadan kayboluyor. Genel anestezi altında yapıldığı için, ameliyat sonrasında kişinin aynı gün içerisinde normal hayatına dönmesi mümkün değil.

Ancak, kişi ikinci günden itibaren hayatına devam edebilir ve normal şartlarda yaptığı her işi yapabilir. Ameliyata zarar vermeyecek şekilde, özellikle ağır işlerden kaçınarak ve hijyene dikkat ederek, kısa süre içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında, genel olarak iyileşme süreci şu şekilde ilerler:

İlk 2-3 gün: Ameliyat sonrasında, ilk 2-3 gün içerisinde normal yaşantınıza dönmeniz mümkün. Bu süreçte mutlaka kişisel hijyene dikkat edilmeli ve doktor tavsiyelerine uyulmalı. Aynı şekilde, bu sürede iş hayatınıza devam edebilirsiniz.

İlk 2 hafta: İlk iki haftalık süreçte vajinal akıntı görülmesi çok normal kabul ediliyor. Eğer doğru şekilde temizliğinize dikkat ederseniz, bu süreçte herhangi bir problem yaşamadan iyileşmeye devam edebilirsiniz.

2-4. hafta: Bu dönemde ameliyatın etkileri hızlı bir şekilde kaybolmaya başlar. Doktor muayenesinden sonra, daha ağır fiziksel aktivitelere başlayabilir ve hafif spor yapabilirsiniz.

4. hafta ve sonrası: Esneme egzersizleri, ağırlık kaldırma gibi pek çok aktivite bu haftadan sonra gerçekleştirilebilir. Eğer yeteri kadar iyileşme sağlanmışsa, doktorunuzun gözetiminde normal yaşantınıza tamamen dönebilirsiniz. Ancak, cinsel ilişki için bir süre daha beklemeniz gerekebilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Ameliyat sonrasında uzun bir süre cinsel ilişkiye girmeniz tavsiye edilmiyor. Ameliyatın etkileri dördüncü haftadan itibaren ortadan kalkmaya başlasa bile, çoğu uzman tarafından ilk 6 hafta içerisinde cinsel ilişki kesinlikle tavsiye edilmemekte. Direk olarak penetrasyon yaşanan bölgede yapılan dikiş işlemi, tam anlamıyla iyileşmediği sürece cinsel ilişkide zarar görebilir. Bu durum ağrı, dokularda yaralanma ve benzeri olumsuzluklara yol açabileceği gibi, ameliyatın tekrarlanmasını da gerektirebilir. Bu nedenle, cinsel ilişki için doktor muayenesinden geçmeniz ve doktorunuzun vereceği tavsiyeleri takip etmeniz oldukça kritik.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası His Kaybı

Düzgün gerçekleştirilen ameliyat sonrasında herhangi bir his kaybı yaşanmaz. Doku kesimi veya farklı bir işlem uygulanmadığı için, cinsel haz sağlayan sinirlere herhangi bir müdahale gerçekleştirilmez. Bu nedenle, vajinoplasti ameliyatı sonrasında his kaybı mümkün değildir. Ancak, ameliyat sırasında yaşanabilecek aksaklıklar, kalıcı veya geçici his kaybına yada azalmasına neden olabilir. Bu durum, ameliyat öncesinde, doktor tarafından hastaya açık şekilde anlatılarak, hastanın onayı alınır.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılır Mı?

Ameliyat direk olarak vajina duvarlarının daraltılmasını içerdiği için, bu operasyon sonrasında normal doğum yapılması tavsiye edilmemekte. Normal doğum esnasında, operasyonda daraltılan duvarlarda ve dokularda esneme yaşanabileceği için, bu durum ameliyatın etkisini ortadan kaldırarak, yeniden sarkmalara yol açabilir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında doğum yapacak olan pek çok kadın, normal doğum yöntemi yerine alternatifleri değerlendirmekte. Bu şekilde doğum gerçekleştirilmesi tavsiye edilse de, normal doğum yoluyla doğum yapılmasında herhangi bir risk bulunmuyor. Çocuğa veya anneye herhangi bir zararı olmayan bu durum, yalnızca vajinoplasti ameliyatının etkilerinin azalmasına neden olabilir.

Yorumlar


DR. Jinekolojist
DR. Jinekolojist
Kadın Doğum Uzmanı

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yapıp, hizmet alanında terapilerde kullanmak için ek eğitimler ve sertifikalar almıştır. Uygulama yetkinliğine sahip olmasının yanı sıra uzun yıllara dayanan tecrübesiyle hasta ve danışanlarına hizmet sağlamaktadır.

Detaylar