Vajinismus Nedir? Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus nedir cinsel birleşme anında vajinanın giriş bölümündeki kasların kramp / kasılma göstermesi ve birleşmenin gerçekleşememesi vajinismus olarak adlandırılır. Vajinismus, ilk gece korkusu olarak bilinir. Bu içerikte vajinismus hastalığı hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız. Vajinismus belirtileri ve vajinismus nedenleri hakkında kapsamlı bir rehber oluşturduk.

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus hastalığı bilinçaltı olarak öncelikle duygusal bir tepki vermesi ve bu duygusal tepkiye bağlı korku duyması vajinismus hastalığı şeklinde bilinmektedir. Ardından fiziksel tepki olarak kasılma reaksiyonları gösterilmesi vajinismus ne demek denildiğinde hemen akla gelir. Bir başka deyişle vajinismus, cinsel birlikteliğe engel teşkil eden ve vajina çevresinde kasların kasılmasıyla kendini gösteren psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu kasılmalar kadının iradesi dışında oluşur, bu yüzden uzman desteği almanız ısrarla tavsiye edilir.

Vajinismus hakkında bir çok insan olayın ciddiyetinin farkında değildir. Vajinismus araştırması yapamazlar çünkü bu konu hakkında daha önce bilgileri yoktur. Hatta birçok birey gerçekten bir hastalık olduğunun bile farkında değildir. Bu sebeple danışanlar genelde yaşadıkları mevcut durumu kendi yöntemleri ile ortadan kaldırmaya çalışılırlar. Daha sonrasında uzman desteğine başvururlar. Bu yöntemler arasında sıklıkla karşılaştığımız şeylerden bazıları ise, kadını bayıltarak ilişkiye girme, kadının alkol veya gevşeme ilaçları kullanması, zorla ilişkiye girme vb. şekildedir. Bunlar asla ama asla sağlıklı yöntemler değildir ve kesinlikle çözüm sayılmazlar.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri tamamen psikolojiye dayalı bir durum olduğu için ve ülkemizde vajinismus belirtileri çok iyi bilinmediğinden danışanlarımız en başta ciddi manada panik olurlar ve yukarıdaki işe yaramaz, sağlıksız yöntemleri denemeye başlarlar. Vajinismus hastalığı hakkında insanımızın büyük bir kesimi, kültürel sebeplerle cinsel konuları konuşmaktan çekinmekte olup özellikle yeni evli çiftlerin bir kısmı cinsellik hakkında yeterli ve gerekli bilgiye sahip değildir. Bu sebeple ilk aşamada bu hastalığı tanımakta zorluk çekerler.

Evliliğin ilk gecesinde, cinsel birliktelik gerçekleştirilemediğinde bu durum genellikle düğünün yorgunluğuna atfedilir. Sonraki günlerde aynı sorun devam ettiğinde ise, bu durumun sebebini; kadın erkekte erkek ise kadında arayabilir ya da her iki cins de kendini sorgulama eğilimi gösterebilir. Vajinismusun kadındaki belirtileri, fiziksel ve duygusal olarak ikiye ayrılabilir. Korku, kaygı, aşırı heyecan duygusal belirtilerken; bacaklarda ve vücudun çeşitli bölgelerindeki kasılma, titreme ve vajinal kasların kasılması fiziksel belirtiler arasında sayılabilir. Fakat şunu belirtmek gerekir bu hastalık temelde fiziksel değil psikolojik sebeplerden kaynaklanır. Kadının gösterdiği bu belirtilere karşın erkek, ısrarcı davranabilir, kadını suçlayabilir hatta sevilmediği sonucunu bile çıkarabilir. Fakat bu hastalık hakkında bilgiye sahipse daha rasyonel daha anlayışlı davranıp tedaviye yönelik adımlar atacaktır.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri genel olarak psikolojik ve fiziksel olarak ikiye ayırıyoruz. Böylece vajinismus nedenleri hakkında hatalı, abartılı bilgiler ve batıl düşünceler nedeniyle oluşan bilişsel çarpıtmalar, baskıcı aile tipleri, tutucu, abartılı gerçeklikten uzak düşünceler, yanlış anlaşılan dini öğretiler, ilk gece deneyimlerinin abartılı bir şekilde anlatılması, kızlık zarını korumanın namus olarak anlaşılması, travmatik durumlar, aşırı kontrolcü kişilik yapıları psikolojik nedenler arasında sayılabilir. Fiziksel nedenler ise doğuştan ya da doğduktan sonra meydana gelmiş olan genital veya vajinal problemlerdir. Fakat bu nedenler bu hastalığa sahip kişilerin çok az bir kısmında görülür. Vajinismusun nedenlerinin büyük bölümü psikolojiktir yani istemsiz bir şekilde ortaya çıkar.

Vajinismusa neden olan şeyleri maddelersek;

Cinsel tacize maruz kalmak ya da tanık olmak
Vajinal bölgedeki enfeskiyonlar
Kadın doğum esnasında travma yaşarsa
Jinekolojik muayene ve operasyon etkisi
Fiziksel şiddet ve buna bağlı travma
İş hayatında ya da sosyal hayatında stresli olmak
Halk baskısı ve batıl söylemler
Eşle olan güven ilişkisinin zedelenmesi

Cinsel açıdan yetersiz olduğunu düşünmek

Vajinismus Türleri (Çeşitleri) Nelerdir?

Vajinismus yaşanan döneme göre değerlendirilmektedir. Vajinismus türleri arasında ilk defa cinsel birleşme yaşayacak kadınlarda daha fazla görüldüğü araştırmalarla sabittir fakat cinsel hayatta hiçbir problemin olmadığı süreçlerde dahi vajinismus ile karşılaşılabilmektedir. Böylece bu durum iki farklı alt başlıkta incelenir:

1) Primer Vajinismus
2) Sekonder Vajinismus

Primer Vajinismus Nedir?

Primer vajinismus adından da anlaşıldığı üzere ilk defa cinsel ilişki yaşayacak kadınlarda görülür. Sadece erkek ile birleşme konusunda değil, vajinal girişe karşı hassasiyeti olan kadınlar primer vajinismus grubuna dahildir.

Sekonder Vajinismus Nedir?

Sekonder vajinismus, vajinismus nedenleri arasında saydığımız sebeplerin özellikle birkaç tanesinin sekonder vajinismus hastalığını ortaya çıkardığı araştırmalarla sabittir. Örneğin jinekolojik muayene travması, doğum travması başlıca sebeplerden sayılır. Kısaca daha önceden cinsel ilişki yaşayabilen fakat sonrasında cinsel birleşme yaşayamayan kadınlara aynı zamanda edinilmiş vajinismus olarak bilinir.

Vajinismus zamanla düzelecek bir hastalık değildir. Vajinismus tedavisi için mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Aksi takdirde hastalığın şiddeti her geçen gün artabilir ve cinsel ilişkinin gerçekleşememesi; aile içi geçimsizlik, şiddet, aldatma, karı kocadan herhangi birinde depresyon ve hatta boşanmaya varana kadar birçok olumsuz sonuca neden olabilir.

Yorumlar


DR. Jinekolojist
DR. Jinekolojist
Kadın Doğum Uzmanı

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yapıp, hizmet alanında terapilerde kullanmak için ek eğitimler ve sertifikalar almıştır. Uygulama yetkinliğine sahip olmasının yanı sıra uzun yıllara dayanan tecrübesiyle hasta ve danışanlarına hizmet sağlamaktadır.

Detaylar