Vajinismus Nedir? Vajinismus Hastalığı

Vajinismus Nedir?

Vajinismus nedir dendiğinde aklınıza ilk gelen şey partneriniz ile cinsel ilişkiye girememe olmalıdır. Adı dolayısıyla oldukça korkutucu ve karışık tıbbi terimlerden oluşan bir tanımı vardır. Ağrılı, acılı ve vücudun kasılması gibi türevleri vardır. Belirli yöntemler uygulanarak kontrol altına alınabilir ve tamamen ortadan kaldırılabilir.

Uygun tedavi ve terapi yöntemleri ile kalıcı bir şekilde hastalığı yenmeniz mümkün. Uzman doktorlar ilk başta tıbbi terimi kullandığında, hemen akla gelen ilk soru nasıl yeneceğim oluyor. İsmi dolayısıyla insanları oldukça korkutuyor fakat yazımızı okudukça aslında bu sorunun psikolojik olduğunu ve eşinizle birlikte çok rahat çözebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Problemi yaşayan kadınlarda, sadece vajina bölgesi ile sınırlı kalmayan kas spazmları görülebilmekte. Fiziksel etkilerinin yanı sıra, psikolojik olarak da olumsuz sonuçlar doğurabilen bu hastalık mutlaka doğru şekilde tedavi edilmelidir.

Vajinismus ne demek?

Vajinismus ne demek? Vaginism adıyla da bilinen psikolojik rahatsızlık kadınlarda oldukça yaygın görülen ve her türlü penetrasyona engel olan bir sağlık sorunudur. Bu sorun, cinsel ilişkiye engel olduğu gibi, tampon kullanımına, jinekolog muayenelerine ve buna benzer pek çok konuda da zorluk çıkarabilir.

Kas Spazmları Nedeniyle Meydana Gelir

Belirli kas gruplarının kasılması ile ortaya çıkıyor. Sıradan bir bel ağrısında veya kas tutulmasında yaşanan problem, aynı şekilde vajinal bölge kaslarında meydana gelerek cinsel penetrasyonu (birleşmeyi) engelliyor.

“PC Kası” olarak adlandırılan Pubococcygeus kaslarında meydana gelen bu spazmlar hastalığın derecesinin belirlenmesinde önemli rol oynamakta. Bu kas grubuna ek olarak levator ani, bulbocavernosus, circumvaginal ve perivaginal kaslar da bu soruna etki edebiliyor.

Kaynak 1

Vajinismus Hastalığı Psikolojik Mi?

Evet, büyük ölçüde psikolojik etmenlere bağlı olarak ortaya çıkmakta. Çoğu zaman korku, stres ve bir takım olumsuz deneyimler nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlık ilaç veya terapi yöntemleri ile tedavi edilebiliyor.

Çoğu zaman psikolojik etmenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor olsa da, bazı durumlarda vücuttaki kas fonksiyonlarının düzgün çalışmaması nedeniyle de meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda psikolojik etmenlerin etkisi olmadığı gibi, direk olarak kaslara etki edecek farklı türde tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Vajinismus Tehlikeli Mi?

Düzgün tedavi uygulanması halinde tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Fiziksel faktörlerin yanısıra, psikolojik problemler nedeniyle de ortaya çıkabilen bu hastalığın kalıcı hale dönüşmesi mümkün değil.

Türkiye’de oldukça yaygın olarak görülen bu hastalık kolayca tedavi edilebiliyor. Tedavi sonucunda neredeyse hastaların tamamı kalıcı şekilde sorundan kurtuluyor ve ikinci bir tedaviye gerek duymuyor.

Kısacası, doktorunuza güvenmeniz ve uygun bir tedavi sürecine başlamanız halinde bu rahatsızlıktan korkmanıza gerek yok.

Kaç Yaşından İtibaren Görülebilir?

Hastalık, ergenliğini tamamlamış her kadında görülebilir. Belli bir yaş faktörüne bağlı olmadan, fiziksel veya psikolojik etmenlerin etkisi ile ortaya çıkabilir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında yaş faktörünün herhangi bir önemi veya etkisi bulunmuyor. Ancak, hastalık yaygın olarak yirmili yaşlardan itibaren daha belirgin hale gelmekte.

Hastalığınızın normal ve düzenli bir cinsel hayatı olan insanlarda da görülebileceğini unutmayın. Sorunsuz bir şekilde cinsel ilişki yaşıyor olsanız bile, bir süre sonra kas spazmlarından kaynaklı olan bu problemi yaşayabilirsiniz.

Vajinismus Nasıl Geçer?

Genelde kişinin kendi kendini tanıması ile rahatlıkla çözüme kavuşturulabilmesi büyük bir artı. Tek yapmanız gereken kendinizi tanımak ve hastalığınızın ortaya çıkma nedenlerini gözden geçirmek.

Çoğu zaman psikolojik etmenlere bağlı olduğu için, kendinizi tanıyarak ve cinsel ilişkiyi anlayarak evde tedavi edebilme imkanına sahipsiniz. Ancak bazı durumlarda bu tedavi sürecinde doktor yardımına ihtiyaç duymanız olası.

Evde vajinismus tedavisi yöntemlerini denedikten sonra hastalığınızın geçmemesi veya semptomların daha belirgin hale gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurmanız gerekli.

Vajinismus Belirtileri ve Nedenleri

Belirtileri genelde her bireyde farklı görülür. Nedenleri de aynı şekilde kişiden kişiye değişir.

Fiziksel ve psikolojik nedenlere bağlı olarak, kas sıkışmaları sonucunda oluşur. Bu sorunlar kimi zaman direk olarak kaslara etki edecek yöntemler ile tedavi edilebilirken, bazı durumlarda herhangi bir fiziksel tedaviye gerek kalmadan terapi yoluyla da çözülebilir.

Literatürlerde bu durum birincil ve ikincil olarak iki farklı kategoride inceleniyor.

Birincil Vajinismus

Rahatsızlığın orrtaya çıkmasındaki etmenler, fiziksel sorunlardan çok psikolojik problemlerden kaynaklanıyorsa bu duruma birincil seviye deniliyor. Bu türde, fiziksel tedaviden ziyade, terapi ve alternatif yöntemlerin öncelikli olarak kullanılmakta.

Birincil seviyedeki rahatsızlığı yaşayan hastaların acı çekmeden cinsel ilişkiye girmesi veya vajinal penetrasyon deneyimlemesi mümkün olmuyor. Halihazırda, her hastanın ortak belirtisi olan bu durum, birincil seviyede yaşayan hastalarda çok daha net şekilde ortaya çıkmakta.

Birincil seviyedeki problem ilk cinsel deneyime kadar kendini gizleyebiliyor. Yeni evli çiftlerin bir çoğunda görülen bu durum genelde ilk seviye olarak biliniyor. Yeni evli çiftlerde ilişkiye girememe problemi %60 civarlarında seyrediyor.

Birincil Seviye Temel Nedenleri

Tüm çeşitlerde olduğu gibi burada da büyük bir kısım psikolojik etmenlerden kaynaklanıyor olsa da, bazı kas gruplarının hastalığa direk olarak etki ettiği de bilinmekte.

 • Vulvar Vestibulitis Sendromu: Vaginitis olarak da adlandırılan bu sendrom, vajinal penetrasyon yaşanırken yanmaya neden olmakta. Cinsel ilişki esnasında yanma veya kesik gibi hislere neden olan bu sendrom birincil seviye kapsamında ele alınmakta.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yollarında meydana gelen bir enfeksiyon cinsel penetrasyon esnasında acı ve yanma hissine neden olabilir. Birincil düzey hastalarının bir bölümünde cinsel ilişkiyi engelleyen neden tamamen idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.
 • Vajinal Mantarlar: Normal şartlarda herhangi bir belirti göstermeyen vajinal mantarlar, cinsel ilişki esnasında yanmaya ve buna benzer problemlere neden olabilir. Bu durum eşimle ilişkiye giremiyorum problemini ortaya çıkarabilir.
 • Cinsel Taciz, Tecavüz ve Benzeri Travmatik Olaylar: Problemin oluşmasında büyük ölçüde payı olan bu tarz travmatik olaylar vücudun istemsiz olarak savunma haline geçmesine neden olmakta. Özellikle bu durum, ilişkiye girememe probleminin oluşmasında önemli bir etmen.
 • Aile İçi Şiddet: Psikolojik etmenler arasında en sık görülen aile içi şiddet, kadınlarda psikolojik olarak savunma haline geçilmesine neden olmakta. Aile içi şiddet çok önceden yaşanmış olsa bile, hastalık nedenleri arasında olabilir.
 • Cinsel İlişkiye Karşı Korku: Ülkemizde en yaygın görülen nedenlerinden birisi de cinsel ilişkiye karşı korku duyulması. Çoğunlukla cinsellik hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan veya kulaktan dolma bilgiler ile korkutulmuş kadınlarda bu durum psikolojik korkuyu büyük oranda tetiklemekte. Yine aynı şekilde stres de tetikleme yapan bir başka unsur olarak ele alınıyor.
 • Kronik Ağrı: Gizli nedenlerden biri olan kronik ağrı yaygın olarak görülmese de psikolojik nedenler arasında yer almakta. Vücudun herhangi bir bölgesinde geçmeyen bir ağrı hissi yaşanıyorsa, kasların geliştirdiği bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkabilir.
 • Yoğun Fiziksel Travma: Daha önce geçirilmiş bir kaza veya yaşanan fiziksel acı sonucunda ortaya çıkan travma nedeniyle oluşabilir. Bu nedenle ortaya çıkan rahatsızlıkta, acının genital bölge ile alakalı olması özel bir etki yaratmamakta. Vücudun herhangi bir noktasında yaşanmış olan fiziksel travma, vajinimus hastalığına neden olabilir.

Birincil düzeydeki temel neden olarak yukarıdaki maddeler ele alınsa da, bunun dışında çok çeşitli faktörler nedeniyle ortaya çıkma ihtimali de bulunuyor. En sağlıklı teşhis doktorunuz tarafından koyulacaktır.

İkincil Vajinismus

Birincil düzeye göre çok belirgin bir faktör ile ayrılmakta. Birincil düzeyde daha önce cinsel ilişki yaşanmamışken, ikincil seviyede normal şekilde penetrasyon yaşayabilirken, daha sonraları ortaya çıkan acı nedeniyle cinsel ilişkiye girememekten şikayetçidir.

İkincil seviye çok alakasız zamanlarda ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşlarda çok sık görülebildiği gibi, yine çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanır.

 • Güven Kaybı: Partnerinize olan güveninizi kaybetmeniz böyle bir sorun yaşamanız neden olabilir. Daha önceden sorunsuz bir şekilde ilişkiye girdiğiniz partnerinizle yaşadığınız travmatik bir olay bu durumu tetikleyebilir.
 • Özgüvensizlik: Aşırı kilo alma ve buna benzer psikolojik nedenlerle yaşanan özgüvensizlik tetikleyebilir.
 • Vajina Kuruluğu: Fiziksel bir problem olan vajina kuruluğu cinsel ilişki sırasında acı yaşatarak neden olabilir. Bu durum, birincil seviyede uygulanan yönteme göre farklı bir şekilde ele alınmakta.
 • Östrojen Azalması ve Hormon Dengesizliği: En yaygın fiziksel nedenlerinden olan hormon dengesizliği, yine vajina kuruluğu gibi birincil düzeye göre çok daha farklı bir şekilde ele alınmakta. Genellikle hormon dengeleyici ilaçlar ile kısa süre içerisinde hormonal dengesizlik kaynaklı sorunlar çözülebiliyor.

Her türden cinsel birleşme probleminde, fiziksel veya psikolojik etmenler kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Kas dokuları ile alakalı bir hastalık olması nedeniyle, yukarıda yer almayan bambaşka bir sebep kaynaklı olması da mümkün. Fakat çok istisnai durumlar haricinde her zaman başarıyla yenilebiliyor.

Vajinismus Dereceleri

5 farklı şekilde sınıflandırılıyor. Hastalığın şiddetine ve deneyimlenen olumsuzluğa göre değişkenlik gösteren bu derecelendirme, 1972 ve 1976 yılları arasında ABD’de yapılan klinik araştırmalar neticesinde belirlendi.

Kaynak 2

 • Birinci Düzey: Birinci düzey, derecelendirme açısından en hafif tür olarak ele alınmakta. Birinci düzeyde, pelvik tabanda oluşan gerilmeler nedeniyle acı hissi görülmekte. Bu durum kolayca tedavi edilebiliyor.
 • İkinci Düzey: Pelvik tabanın rahatlatılmasına rağmen devam eden kas spazmları, ikinci düzey olarak ele alınmakta. Bu düzeydeki temel sorun direk olarak kas spazmları ile bağlantılı.
 • Üçüncü Düzey: Bu derecelendirmedeki hastalıkta vajinal muayene yapmak imkansızlaşıyor. Kas spazmları oldukça sıklaştığı için, muayene mümkün olmuyor. Bu seviyeden sonra psikolojik destek dışında ilaç ve rahatlatıcı tedavilere ihtiyaç duyulabiliyor.
 • Dördüncü Düzey: En şiddetli düzey olarak ele alınan bu derecelendirmede hastanın muayene edilmesi neredeyse imkansız bir hal almakta. Muayene edebilmek için mutlaka ilaç yöntemine başvurulması gerekmekte.
 • Beşinci Düzey: İlk dört düzeyden ayrı ele alınan beşinci sınıflandırmada, sorunun vücudun diğer bölgelerine de etki ettiği görülüyor. Bu sınıflandırmada, yüksek ateş, tansiyon ve buna benzer problemler de ortaya çıkabilmekte. Beşinci düzeyde psikolojik etmenlerin çok yoğun olması ve hatta doktorlara saldırmaya kadar ilerleyen bir korku ortaya çıkması nedeniyle tedavi süreci oldukça zorlaşmakta.

Bazı kliniklerde bu sınıflandırma, 4 aşamada çok daha basit bir şekilde ele alınmakta. Hastanın daha rahat biçimde yaşadıklarını anlatabilmesi için aşağıdaki dört sınıflandırma faktörü kullanılabiliyor:

 • 1. Derece: Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ve sonrasında kaybolan hafif acı hissi.
 • 2. Derece: Cinsel ilişki sonrasında devam eden daralma ve yanma hissi.
 • 3. Derece: Cinsel ilişki sırasında penisin hareketinin yanma ve acı hissi yaratması.
 • 4. Derece: Acı nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumu.

Temelde psikolojik etmenlere dayanan bir problem olduğu için, kendinizi rahatlatarak ve ne yapmanız gerektiğinin farkında olarak doktora ihtiyaç duymadan, farklı tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Hastalığı yenmek için öncelikle hastalığın nedenlerini anlamanız gerekli. Bu problemin sizde neden oluştuğunu anladıktan sonra, kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemler ile evde tedavinize başlayabilirsiniz.

Vajinismus Evde Yenenler

Bu sorunu tamamen ortadan kaldırmanın yöntemlerinden birisi de evde yenmek. Bunun için önerilen bazı temel adımları takip etmeniz halinde hastalığın gelişimini azaltabilir ve hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

 1. Hastalığı tanıyın: Hastalığın ne olduğunu, nasıl oluştuğunu ve nedenlerini net bir şekilde öğrenin.
 2. Kendinizi tanıyın: Sizde meydana gelen durumun nasıl ve neden oluştuğunu anlamak amacıyla kendinizi tanıyın. Hastalığın genel sebepleri ile karşılaştırın.
 3. Cinsel ilişkiyi öğrenin: Cinsellik hakkında kitaplar okuyun ve eğitim videoları izleyin. Cinsel ilişki hakkında ne kadar bilgili olursanız, rahatsızlığınız ile ilgili psikolojik faktörlerini atlatmak o kadar kolay olacaktır.
 4. Egzersizleri ve Diğer Yöntemleri Öğrenin: Hastalığı evde yenebilmek için belli başlı tedavi yöntemleri mevcut. Meditasyondan parmak ile masaj ve rahatlatmaya kadar, farklı yöntemler içeren teknikleri öğrenerek kendi kendinize deneyin.

Bu psikolojik ve fiziksel sorunların tümünü sadece hastalığı tam anlamıyla anladığınız sürece kolayca yenilebilir olmuştur. Üstesinden gelmeye inandığınız ve kendinize güvendiğiniz sürece bu durum sizin için korkulacak bir şey değil.

Vajinismus Hastalığını Yenmek

Kendinizi Tanıyın ve Partnerinizin Sizi Tanımasına İzin Verin

Bu durumun oluşumunda, şiddeti ne olursa olsun tek bir ortak nokta bulunuyor. İstisnai durumlar haricinde, hastalığı yenebilmenin anahtarı kişinin kendisini tanımasından geçmekte.

Bu rahatsızlığı ister doktor gözetiminde, ister kendi  başınıza yenmeye çalışın, yapmanız gereken en önemli şey inançlı olmak. Ardından geçmişinize göz atmalı ve yaşadığınız sorunları gözden geçirmelisiniz. Partneriniz ile olan ilişkinizi net bir biçimde anlamalı, aradaki sorunları çözmeye yönelik bilinçli konuşmalar yapmalısınız.

Sadece kadının değil, aynı zamanda erkeğin de sorunu. Hastalığı kolayca atlatabilmek için partnerinizin sizi tanımasına izin vermelisiniz. Hassasiyetlerinizi anlatın, kendinizi tanıtın ve sizi anlamasına izin verin. Bu hastalığı atlatmak için etrafınıza duvar örmeden, partnerinizi de yaşadıklarınıza dahil etmeniz gerekiyor.

Psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Eğer tek başınıza mücadele edemeyeceğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurun. Bilinçli olduğunuz sürece sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Dilerseniz diğer yazımız olan vajinismus tedavisi adlı kapsamlı rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

4 yorum

 1. Erçin dedi ki:

  İnternette gezerken bir blog sitesinde sitenizle alakalı bilgiler gördüm. Sitenize girdim ve yazılan makalelerin gerçekten bilgi verici olduğunu gördüm. Üstelik eşimle ilişkiye giremiyorum diye feryat figan bağırırken bu yazıyı görmem benim ufkumu genişletti.

  1. Jinekolojist dedi ki:

   Erçin hanım yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Jinekolojist adı altında, kadın sağlığı konusunda internetin markası olma yolunda ilerliyoruz. Bu aşamada sizlerin destekleri bizleri çok mutlu ediyor. Uzman hekimlerimizden biriyle görüşmenizi öneririz.

 2. Mehtap Yiğit dedi ki:

  Eşimle evleneli 6 ay oldu. Korkularım ve kasıntılarım nedeniye cinsel birleşme yaşayamıyoruz. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu eşimle ilişkiye giremiyorum diye üzülmeye başladım. Yazınızı okuduktan sonra ise bunun çözümü olduğunu anladım. En kısa sürede sizin hekimlerinizden birinden randevu alacağım.

  1. Jinekolojist dedi ki:

   Kadınların en büyük korkularından birisi de “eşimle ilişkiye giremiyorum” olmuştur. Özellikle görücü usulü ya da birbirini tam anlamıyla tanımadan evlenen çiftlerde sık görülen bu probleme kadın doğum uzmanları tarafından çözüm getirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir