Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavisi Ankara ilinde genellikle herhangi bir cerrahi müdahaleye veya ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaksızın vajinismus tedavisi yapılabilirken, kadınlara ait cinsel hastalıklar arasında, %100’e yakın tedavi başarı oranı ile en kolay çözüme ulaşılabilen bir hastalık konumunda. Vajinismus tedavisi, hastalığın derecesine göre değişen yöntemler ile tedavi edilmekte. Çoğu zaman, ilaç veya cerrahi müdahale gerektirmeyen, basit masaj yöntemleri veya psikolojik terapiler aracılığıyla çözüme kavuşturulan bu hastalık, hormon bozuklukları veya farklı nedenler ile ortaya çıkması halinde farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyabiliyor.

Hastalığın her seviyesinde ortak olan nokta, tam anlamıyla tedavi edilebiliyor olması. Vajinismus Ankara hekiminiz ile pelvik kas egzersizleri, vajinal genişletme egzersizleri, ağrıyı engelleyecek veya üstesinden gelmenizi sağlayacak bir takım farklı egzersizleri içerebilen tedavi süreci, adım adım takip edilmesi halinde başarıyla tamamlanıyor. Muayenemiz sonucunda size uygun yöntemler aktarılıyor ve uzman hekim gözetiminde tedaviniz çok kısa süre içerisinde sağlanıyor.

Tedavi Süreci

Vajinal bölgeye giriş kaslarındaki kasılma sonucunda partnerler cinsel birleşmeyi sağlayamazlar çünkü kadın acı ve ağrı hisseder. Aslında bu fiziksel hissiyatın tamamı psikolojik nedenlere dayanmaktadır.Vajinayı saran pelvik taban kasları istemsiz bir biçimde kasılır. Bu kasılmalar kadın tarafından fark edilmez ve cinsel birleşme esnasında kendini gösterir. Kadın sürece müdahale edemediği için çiftler arasında ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Birleşmenin sağlanma ya da sağlanamama durumu tamamen bu bölgedeki kasların kasılma şiddetiyle alakalıdır. Cinsel ilişkiye girmeyi denedikçe ağrı ve rahatsızlık fazlalaşır. Ön sevişmenin kısa olması ya da kayganlaştırıcı losyon kullanmama gibi sebeplerden dolayı da psikolojik ve fizyolojik problemler ortaya çıkartabilir.

Kliniğimizde öncelikle kişinin sorunun kaynağını anlaması ile başlıyor. Hem evde hem de doktor gözetiminde yapılan vajinismus tedavisi sürecinde ortak olan bu nokta, sorunun başarıyla çözüme kavuşturulmasında fazlasıyla önemli bir etmen. Hastalığınızın tedavi sürecinde, öncelikli olarak vücudunuzda ve psikolojinizde bu probleme neden olabilecek sorunları irdelemeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonları, vajinal mantarlar gibi fiziksel sebeplerine yanısıra, aile içi şiddet, cinsel ilişkiye karşı korku gibi pek çok faktör buna yol açabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oldukça kolay ve çok kısa sürede sonuçlanmaktadır. Ancak, tedavinin verimli geçebilmesi ve sürecin hızlı tamamlanabilmesi için, öncesinde zihinsel bir hazırlık sürecinden geçmeniz gerekli. Kendinizi tanımak, sizi tedavide nelerin beklediğini ve ne gibi sonuçlar alacağınızı anlamak ile başlayan hazırlık sürecini iyi geçirmek fazlasıyla önemli. Başarılı bir tedavi için aşağıdaki maddeleri uygulamanız ve tedaviye hazırlanmanız gerekli. Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

  • Vajinismus Hastalığını Tanıyın: Vajinismusun çözümsüz bir hastalık olmadığını, kısa süreli bir tedavi ile çözülebildiğini ve bu hastalığa yol açan etmenlerin büyük ölçüde psikolojik olduğunu anlayın. Hastalık hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, tedavi süreci de o kadar rahat ve verimli geçecektir.
  • Sorunlarınızı Gizlemeyin: Temel sebepleri psikolojik olduğu için, sorunlarınızı gizlemeden anlamanız ve onlarla yüzleşmeniz çok önemli. Eşinizle ilişkiye girememe sebebiniz daha önce hiç tahmin etmediğiniz bir psikolojik etmen bile olabilir. Bu nedenle, sorunlarınızı saklamak yerine, üzerine giderek çözüme kavuşturmaya çalışın.
  • Umudunuzu Asla Kaybetmeyin: Hemen hemen %100’e yakın bir tedavi oranına sahip. Tedavi çoğu zaman kısa sürede tamamlanıyor olsa da bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. Bu gibi durumlarda umudunuzu kaybetmemek ve hastalığınızı tedavi edeceğinize emin olmak çok önemli. Tedavi ne kadar sürerse sürsün, asla umudunuzu kaybetmeyin ve moralinizi iyi tutun.
  • Sevdikleriniz İle Paylaşın: Cinsel problemlerinizi gizli tutmak istiyor olabilirsiniz. Çoğu kadın, hastalığını tamamen gizleyerek, etrafındaki herkesten saklama eğiliminde. Ancak yakın arkadaşlarınızın bu durumu bilmesi, psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayarak sorunun hızlı tedavi edilmesini sağlayabilir.
  • Partneriniz İle Bağlantınızı Koparmayın: Sadece sizin değil, aynı zamanda partnerinizin de deneyimlediği bir problem. Bu nedenle, partnerinizi tedavi sürecinin dışında bırakmak yerine, yaşadıklarınızı ve sizi neler beklediğini anlatmanız, onun da desteğini alarak tedaviye devam etmeniz gerekli. Partnerlerin aktif olarak destek olduğu vajinismus tedavileri, tek başınıza girişeceğiniz bir mücadeleye kıyasla çok daha hızlı sonuç verecektir.
  • Tedaviye Başlamak İçin Gecikmeyin: Zaman geçtikçe bu durum daha kötü bir hal de alabilir. Bu nedenle tedaviye başlamakta gecikmemek ve mümkün olduğu kadar hızlı hareket etmek çok önemli. Gecikmiş olsanız bile endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Kilit Nokta Partneriniz ile İletişim

Vajinismus tedavisi süreci sadece kadının deneyimlediği bir şey gibi görünebilir ancak partnerinizin de hayatına etki ettiği ofisimizde söylenir. Cinsellik, ilişkilerin temelini oluşturan en önemli unsurlardan. Cinselliğin yaşanmadığı bir ilişki, hem kadın hem de erkek için zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle, tedavi için hazırlık sürecinde, her iki tarafın da üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi çok önemli.

Tedaviye başlamadan önce, hastalığı partnerinize anlatmalısınız. İlişki sırasında ne hissettiğinizi ve size ne kadar acı verdiğini net olarak partnerinize anlatarak, bu durumu çözmek için harekete geçtiğinizi ifade etmelisiniz. Aynı zamanda, problemin ne olduğunu, nedenlerini ve potansiyel çözümlerini de partnerinize aktararak, tedavi sürecinde size psikolojik destek sağlamasına yardım edebilirsiniz.

Ankara vajinismus tedavisi görüşmenizde, uzman hekim tarafından size iletişimin her konuda olduğu gibi burada da kilit rol oynadığı aktarılır. Bu nedenle, rahatsızlığı yaşıyorsanız, tedavinin verimli geçebilmesi için saklanmak ve yaşadıklarınızı kendi içinizde tutmak yerine partneriniz ile açık bir iletişim yoluna gitmeniz çok önemli.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2022

Vajinismus tedavisi fiyatları her klinikte değişkenlik göstermekte. Tedaviler tamamen seanslar üzerine kurulu olduğu için, her kliniğin kendine göre bir fiyat politikası mevcut. Tedavinin tamamlanma süresinin de değişken olduğunu hesaba katarsanız, tedavinin kesin bir ücretlendirme politikasına sahip olmadığını görebilirsiniz.

Vajinismus tedavisi Ankara fiyat bilgisi alabilmek için klinikler ile iletişime geçmeniz ve hastalığın nedenlerini anlamak ve uygun bir tedavi planı çıkarılması için ön çalışmalar yapmanız gerekebilir.

Hangi Doktora Gidilmelidir?

İki branşın alanına girmekte: Kadın doğum uzmanı ve psikoloji. Hastalığın tedavisi için, öncelikli olarak kadın doğum uzmanlarına başvurmanız gerekiyor. Fiziksel bir problem yaşanıp yaşanmadığını, herhangi bir iltihaplanma, mantar veya farklı bir vajinal sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrendikten sonra, hastalığın durumuna göre psikolojik destek almanız gerekebilir.

Çoğu hasta, fiziksel problemlerden ziyade psikolojik destek ile çözülebilen sorunlara sahip. Öncelikli olarak fiziksel sorunlara karşı tetkik olduktan sonra, psikolojik destek alarak tedaviye başlayabilirsiniz.

Son dönemlerde yapılan düzenlemeler ile birlikte bu rahatsızlığa yönelik terapi çalışmaları devlet hastanelerinde de gerçekleştirilmeye başlandı. Özel polikliniklere kıyasla çok daha ucuza tedavi olabileceğiniz devlet hastanelerinde, bu hastalık ile ilgili alanında uzmanlaşmış doktorlar bulmanız da mümkün.

Vajinismus Hastalığı Tedavisi Mümkün mü?

Vajinismus hastalığı tedavisi anlatılanların aksine tedavisi mümkün olmakla birlikte birçok tedavi metodu geliştirilmiştir. Hipnoz, bilişsel terapi, davranışçı terapi bunlardan bazılarıdır. Bu metotların birlikte kullanıldığı tedavi süreçleri de mümkündür. Bütüncül bir tedavi programı ile kısa sürede vajinismus aşılabilir.

Davranışçı kuram, John Watson tarafından ilk kez ortaya konulmuştur. Watson, duygu ve düşünceden ziyade davranışa odaklanmış olup davranışın çevre ile ilişki sonucunda ortaya çıktığını gözlemlemiştir. Davranışçı kuramın temelinde uyarıcı ve tepki ilişkisi vardır. Davranış; klasik koşullanma, edimsel koşullanma ve sosyal öğrenme yoluyla ortaya çıkar. Klasik koşullanmada koşulsuz bir uyaran bir tepkiye yol açar, bu koşulsuz uyaranın yanına bir de koşullu uyaran eklenir bir süre sonra kişinin koşullu uyarana da aynı tepkiyi verdiği görülür. Örneğin, bir çocuğun şeker (koşulsuz uyaran) gördüğünde dudaklarını yaladığını (koşulsuz tepki) farz edin. Çocuğa şekerle birlikte elma (koşullu uyaran) vermeye başladıktan sonra sadece elmayı gördüğünde bile dudaklarını yaladığını göreceksiniz. Vajinismusun nedenleri gözden geçirildiğinde hastalığın koşullu bir uyaran ile ortaya çıkabileceği görülmüştür. Yani kadının kasılma tepkisi bir şekilde pekiştirilmiş olabilir. Bu yüzden davranışçı terapi tekniği oldukça etkilidir.

Bilişsel terapi, depresyon ve kaygı bozukluğunun tedavisinde yaygın olarak kullanılmakla birlikte vajinismus tedavisinde de oldukça yaygın kullanılır ve prognozu yüksektir. Bilişsel terapi batıl inançların yani yanlış inanışların ve çarpıtılmış düşüncelerin değiştirilmesine dayanır. Vajinismusla ilgili çarpıtılmış düşüncelerden bazıları; kızlık zarının bozulması ile ilgili bazıları ise kadının cinsel rolüyle alakalı olabilir. Bu tür bilişsel çarpıtmalar yüzünden kişi cinsel birlikteliği yaşayamaz. Bu yanlış düşüncelerin yerine rasyonel olanları konularak tedavide ilerleme sağlanır.

Hipnoz, uyku ve uyanıklık hali arasında bulunan bir haldir. Kişi bu haldeyken telkinlere açıktır ve onlara uyar. Gerçek bir hipnoz halinde olan bir insan o an terapistinin söylediklerini duyar. Hipnoz sonrası duyduklarını hatırlar. Hipnoz bilinçaltı süreçlerin düzenlenmesini sağlar. Korkuların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu yüzden vajinismus tedavisinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Kişi hipnoz esnasında rahatsız olduğu düşünce ve duygulardan arınır böylelikle vajinismusa sebep olan düşünce ve duyguları ortadan kalkmış olur. Sonunda sağlıklı düşünmeye ve hissetmeye başlar.

Egzersizler tek başına çözüm olmamakla birlikte tedaviye katkıda bulunur. Bu egzersizler aşamalar halindedir. Sırasıyla genital bölgeye ve genital organlara el ile temas etme, vajinanın içine bir şeyin girmesi, vajinal genişliğin artması gibi aşamalardan oluşur. Bunlar bir anda değil alışma süreci içerisinde gerçekleştirilir ve kadının cinsel birlikteliğe hazırlığı sağlanmaya çalışılır. Kadının temel korkusu o bölge ile temas olmasına rağmen bu aşamalı maruz bırakma tekniği kullanılmadığı sürece kadının korkularından arınması mümkün değildir.

Meditasyon ve Yoga

Vajinismus tedavisi Ankara muayenehanemizde uygulanmaya gerek kalmayan bir yöntemdir. En sağlıklı rahatlama yöntemlerinden olan meditasyon ve yoga teknikleri, hastalığın yenilmesinde de önemli katkıya sahip. Çoğunlukla psikolojik nedenlere dayanan vajinismusu tedavi edebilmek için kişinin zihninde başlayan bir süreçten geçilmesi gerekli. Meditasyon yoluyla çıkacağınız içsel bir yolculukta, problemi oluşturan nedenleri net şekilde anlayabilir, bunların yarattığı etkileri gidermek için kendiniz ile yüzleşebilirsiniz. Pek çok uzman tarafından önerilen meditasyon hiç de küçümsenemeyecek kadar etkili.

Vücuttaki kasların gevşemesi ve daha rahat kontrol edilmesi konusunda destekleyici özelliğe sahip olan yoga da, aynı şekilde meditasyon gibi problemin tedavisinde önemli rol oynuyor. Özellikle yoga ile birlikte yapacağınız nefes egzersizleri, parmak ve sınırlı penis girişi gibi egzersizler öncesinde önemli bir rahatlama sağlayabilir

Akupunktur

Etkileri tartışmalı olan bu antik tedavi yöntemi pek çok hastalık için de uygulanabiliyor. Ağrı veya acı hissettirmeden uygulanan bu alternatif tıp yönteminde, kasların gevşetilmesi ve rahatlık hissi sağlanması hedeflenmekte. Hormon dengesizliklerine direk olarak etki ettiği görülen akupunktur tedavisi, daha sakin ve mutlu bir ruh haline bürünmenizi sağlayarak, cinsel problemleri daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir.

Alternatif tıp yöntemleri arasında, belki de en tartışmalısı olan akupunktur, pek çok vajinismus hastası tarafından tercih ediliyor. Ancak sonuçları net olmayan bu tedavinin tek başına kullanılmasından ziyade, destekleyici bir alternatif olarak değerlendirilmesinde fayda var.

Vajinismus Ankara ofisimizde kesinliği belli olmayan bu tedavi uygulanmaz.

Terapi ile Vajinismus Tedavisi

Vajinismus hastalığının nedenleri çoğu zaman psikolojik faktörlere bağlı olduğu için, terapi ile vajinismus tedavisi yöntemi en sağlıklı ve en verimlisi olmakta. Herhangi bir fiziksel müdahale gerektirmeyen bu yöntem ile hastaların kısa sürede sonuç alabilmesi sağlanıyor. Terapi ile tedavi belli aşamalardan oluşmakta. Uzman desteği ile gerçekleştirilen terapi seanslarında, çoğunlukla hastanın geçmişte yaşadığı olaylar hakkında sorular sorularak, bu probleme neyin yol açtığı öğrenilmeye çalışılıyor. En kısa sürede sorunun tespit edilmesi ile, bu sorunların yarattığı psikolojik etkilerin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Terapi sırasında mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve doktorunuza güvenmelisiniz. Terapiler sırasında eşlerin aynı anda bulunması oldukça önemli bir detay. Çoğu zaman partnerler arasındaki anlaşmazlıklar veya geçmişte yaşanan şiddetli tartışmalar nedeniyle ortaya çıkabilen bu rahatsızlık, her iki tarafın ortak katkısı ile rahatlıkla çözülebiliyor.

Cerrahi Müdahale ile Tedavi

Cerrahi müdahale ile vajinismus tedavisi nadir görülür fakat bazı vajinismus vakaları, vajinal kaslarda yaşanan doku bozukluklarından kaynaklanıyor olabilir. Psikolojik tedavilere yanıt alınamaması ve yapılan testler sonucunda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulması halinde, vajina kaslarında ufak bir operasyon ile tedavi gerçekleştirilebiliyor. Çoğu zaman çok basit bir operasyon olan bu müdahale, kısa süre içerisinde hastalıktan tamamen kurtularak sorunsuz bir cinsel hayata sahip olmanızı sağlayabilir. Genellikle vajina dokusunda yaşanmış deformasyonlar veya daralmalar nedeniyle ihtiyaç duyulan bu yöntem, modern tıp sayesinde birkaç gün içerisinde taburcu olabilmenizi sağlıyor.

Dünya üzerinde görülen vakaların yalnızca %7’si cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymakta.

İlaç ile Tedavi

İlaç ile tedavi zaman zaman idrar yolu enfeksiyonu veya mantarlar gibi problemler nedeniyle oluşabilir. Tam olarak olarak görülmese de, bu gibi durumlarda da cinsel ilişki engellendiği veya acı hissi oluştuğu için, bu hastalık kapsamında ele alınabiliyor. Çok basit bir muayene sonucu anlaşılabilen bu durum, basit ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılabiliyor. Durumun ciddiyetine göre, birkaç günden birkaç haftaya kadar değişen sürelerde, ilaç kullanarak tedavi edilebilir.

Botoks ile Tedavi

Botoks ile tedavi ise son dönemde popülerleşen bu tedavi yöntemi, aslında tedavi olmayıp yalnızca önleyici niteliğe sahip. Herhangi bir tedavi edici özelliği olmayan botoks, sadece vajinal kaslarda geçici felç ve uyuşma yaşatarak, hastanın cinsel ilişki sırasında herhangi bir acı hissetmemesini sağlıyor. Sürekli olarak yenilenmesi gereken bu işlem, genel anestezi altında, uyutularak gerçekleştirilmekte. Botoks ile vajinismus tedavisi mümkün değildir. Yalnızca uyuşturma ile yapılan bu uygulama, çoğu zaman hastanın cinsel hazzına da olumsuz etki etmekte. Uzmanlar tarafından önerilmeyen bu yöntem, kolay ve çok hızlı etkili olması nedeniyle bazı hastalar tarafından tercih ediliyor.

Yorumlar


DR. Jinekolojist
DR. Jinekolojist
Kadın Doğum Uzmanı

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yapıp, hizmet alanında terapilerde kullanmak için ek eğitimler ve sertifikalar almıştır. Uygulama yetkinliğine sahip olmasının yanı sıra uzun yıllara dayanan tecrübesiyle hasta ve danışanlarına hizmet sağlamaktadır.

Detaylar