Vajinismus Tedavisi Ankara – Vajinismus Ankara

Çoğu zaman herhangi bir cerrahi müdahaleye veya ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaksızın vajinismus tedavisi Ankara şehrinde yapılabilirken, kadınlara ait cinsel hastalıklar arasında, %100’e yakın tedavi başarı oranı ile en kolay çözüme ulaşılabilen bir hastalık konumunda.

Vajinismus tedavisi, hastalığın derecesine göre değişen yöntemler ile tedavi edilmekte. Çoğu zaman, ilaç veya cerrahi müdahale gerektirmeyen, basit masaj yöntemleri veya psikolojik terapiler aracılığıyla çözüme kavuşturulan bu hastalık, hormon bozuklukları veya farklı nedenler ile ortaya çıkması halinde farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyabiliyor. Ancak, hastalığın her seviyesinde ortak olan nokta, tam anlamıyla tedavi edilebiliyor olması.

Pelvik kas egzersizleri, vajinal genişletme egzersizleri, ağrıyı engelleyecek veya üstesinden gelmenizi sağlayacak bir takım farklı egzersizleri içerebilen tedavi süreci, adım adım takip edilmesi halinde başarıyla tamamlanıyor.

Vajinismus, uygun yöntemler uygulanması halinde, herhangi bir profesyonel desteğe ihtiyaç kalmadan evde tedavi edilebiliyor. Ancak bazı durumlarda, hastalığın ilerlemesi halinde veya evde tedavi yöntemlerinin işe yaramaması durumunda doktor gözetiminde tedaviye devam etmeniz gerekebilir.

Vajinismus Tedavi Süreci

Vajinismus tedavisi öncelikle kişinin sorunun kaynağını anlaması ile başlıyor. Hem evde hem de doktor gözetiminde yapılan tedavilerde ortak olan bu nokta, sorunun başarıyla çözüme kavuşturulmasında fazlasıyla önemli bir etmen.

Hastalığınızın tedavi sürecinde, öncelikli olarak vücudunuzda ve psikolojinizde bu probleme neden olabilecek sorunları irdelemeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonları, vajinal mantarlar gibi fiziksel sebeplerine yanısıra, aile içi şiddet, cinsel ilişkiye karşı korku gibi pek çok faktör buna yol açabilir.

Birden fazla derecede görülebilen bu hastalığın nedenleri hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Hazırlık

Vajinismus tedavisi, oldukça kolay ve çok kısa sürede sonuçlanmakta. Ancak, tedavinin verimli geçebilmesi ve sürecin hızlı tamamlanabilmesi için, tedavi öncesinde zihinsel bir hazırlık sürecinden geçmeniz gerekli. Kendinizi tanımak, sizi tedavide nelerin beklediğini ve ne gibi sonuçlar alacağınızı anlamak ile başlayan hazırlık sürecini iyi geçirmek fazlasıyla önemli. Başarılı bir tedavi için aşağıdaki maddeleri uygulamanız ve tedaviye hazırlanmanız gerekli.

 • Vajinismus Hastalığını Tanıyın. Vajinismusun çözümsüz bir hastalık olmadığını, kısa süreli bir tedavi ile çözülebildiğini ve bu hastalığa yol açan etmenlerin büyük ölçüde psikolojik olduğunu anlayın. Hastalık hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, tedavi süreci de o kadar rahat ve verimli geçecektir.
 • Sorunlarınızı Gizlemeyin. Temel sebepleri psikolojik olduğu için, sorunlarınızı gizlemeden anlamanız ve onlarla yüzleşmeniz çok önemli. Eşinizle ilişkiye girememe sebebiniz daha önce hiç tahmin etmediğiniz bir psikolojik etmen bile olabilir. Bu nedenle, sorunlarınızı saklamak yerine, üzerine giderek çözüme kavuşturmaya çalışın.
 • Umudunuzu Asla Kaybetmeyin. Hemen hemen %100’e yakın bir tedavi oranına sahip. Tedavi çoğu zaman kısa sürede tamamlanıyor olsa da bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. Bu gibi durumlarda umudunuzu kaybetmemek ve hastalığınızı tedavi edeceğinize emin olmak çok önemli. Tedavi ne kadar sürerse sürsün, asla umudunuzu kaybetmeyin ve moralinizi iyi tutun.
 • Sevdikleriniz İle Paylaşın. Cinsel problemlerinizi gizli tutmak istiyor olabilirsiniz. Çoğu kadın, hastalığını tamamen gizleyerek, etrafındaki herkesten saklama eğiliminde. Ancak yakın arkadaşlarınızın bu durumu bilmesi, psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayarak sorunun hızlı tedavi edilmesini sağlayabilir.
 • Partneriniz İle Bağlantınızı Koparmayın. Sadece sizin değil, aynı zamanda partnerinizin de deneyimlediği bir problem. Bu nedenle, partnerinizi tedavi sürecinin dışında bırakmak yerine, yaşadıklarınızı ve sizi neler beklediğini anlatmanız, onun da desteğini alarak tedaviye devam etmeniz gerekli. Partnerlerin aktif olarak destek olduğu vajinismus tedavileri, tek başınıza girişeceğiniz bir mücadeleye kıyasla çok daha hızlı sonuç verecektir.
 • Tedaviye Başlamak İçin Gecikmeyin. Zaman geçtikçe bu durum daha kötü bir hal de alabilir. Bu nedenle tedaviye başlamakta gecikmemek ve mümkün olduğu kadar hızlı hareket etmek çok önemli. Gecikmiş olsanız bile endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Vajinismus Tedavisinde Kilit Nokta Partneriniz ile İletişim

Vajinismus Ankara ilinde sadece kadının deneyimlediği bir şey gibi görünebilir ancak sizin kadar partnerinizin de hayatına etki etmekte. Cinsellik, ilişkilerin temelini oluşturan en önemli unsurlardan. Cinselliğin yaşanmadığı bir ilişki, hem kadın hem de erkek için zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle, tedavi için hazırlık sürecinde, her iki tarafın da üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi çok önemli.

Tedaviye başlamadan önce, hastalığı partnerinize anlatmalısınız. İlişki sırasında ne hissettiğinizi ve size ne kadar acı verdiğini net olarak partnerinize anlatarak, bu durumu çözmek için harekete geçtiğinizi ifade etmelisiniz. Aynı zamanda, problemin ne olduğunu, nedenlerini ve potansiyel çözümlerini de partnerinize aktararak, tedavi sürecinde size psikolojik destek sağlamasına yardım edebilirsiniz.

İletişim, her konuda olduğu gibi burada da kilit rol oynuyor. Bu nedenle, rahatsızlığı yaşıyorsanız, tedavinin verimli geçebilmesi için saklanmak ve yaşadıklarınızı kendi içinizde tutmak yerine partneriniz ile açık bir iletişim yoluna gitmeniz çok önemli.

Vajinismus tedavisi için hekimlerin toplandığı konferansta paylaşılan makaleye göz atın: Başlangıç kaynağı

Evde Vajinismus Tedavisi

Çoğunlukla psikolojik nedenlere dayandığı için evde tedavi edilebiliyor. Temelde hastalığı anlamaktan geçen evde vajinismus tedavisi yöntemleri, masaj, kremler ile yapılan çeşitli egzersizler, kas ve kegel hareketleri gibi farklı teknikleri içerebilmekte.

Doktor gözetimi olmadan, basit yöntemler ile evde gerçekleştirilebilir. Doğru uygulamalar yapılırsa, kısa süre içerisinde etkisini görebilir ve hastalığı kendi kendinize yenebilirsiniz. Ancak ağır psikolojik nedenlere dayanması halinde, hastalığın tedavisi için mutlaka doktor gözetiminde bir çalışma yapmanız gerekli.

Uygulanacak yöntemlerin belirlenmesi için öncelikle hastalığın nedenlerini anlamak gerekli. Evde tek başınıza uygulayabileceğiniz tekniklerden sonuç alınamaması halinde, farklı nedenlere yönelik tahliller yapmak için mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz.

Parmak Egzersizleri ile Vajinismus Tedavisi

Parmak egzersizleri, özellikle evde tedavi gerçekleştirmek isteyen hastalar için temel yöntemlerden biri konumunda. Oldukça basit bir teknik olan bu egzersizler sayesinde, vajinal dokunun yapısını daha iyi tanıyabilir ve hastalığınıza neden olan sorunlara daha net teşhis koyabilirsiniz.

Parmak Egzersizleri İçin Hazırlık

Tedavi amacıyla uygulanacak parmak egzersizleri temel olarak belli kas gruplarının gevşetilmesine yönelik hareketlerden oluşmakta. Öncelikle gevşemeyi ve rahatlamayı gerektiren bu egzersizleri gerçekleştirirken stresten uzak kalmanız ve rahatsız edilmeden hareket edebilmeniz çok önemli.

 • Vücudunuzu gevşetmek için duşa girin. Egzersizlerden önce psikolojik ve bedenen hazır olmanız çok önemli. Süreklilik ve konsantrasyon gerektiren parmak egzersizleri öncesi, sıcak bir duş alarak gevşeyebilirsiniz.
 • Nefes alışverişinizi düzenleyin. Parmak egzersizleri öncesinde rahatlamak ve gerginliği ortadan kaldırmak için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Böylece vücudunuz rahatlayacak ve egzersiz sürecini çok daha rahat geçirebileceksiniz.
 • Rahatlatıcı müziklerden oluşan bir playlist hazırlayın. Tüm hazırlık aşamalarında ortak olan rahatlama hedefini daha rahat gerçekleştirebilmek için favori müziklerinizden oluşan veya sizi rahatlatacak sesleri içeren bir çalma listesi oluşturun ve egzersiz sırasında bunu dinleyin.
 • Rahatsız edilmeden, tek başınıza olacağınıza emin olun. Parmak egzersizleri ilerleyen aşamalarda partneriniz ile birlikte gerçekleştirilebilecek olsa da, başlangıçta tek başınıza olmaya özen gösterin. Rahatsız edilmeyeceğinize emin olduğunuz bir ortam hazırlayın.
 • Esneme hareketleri yapın. Parmak egzersizleri öncesinde esneme hareketleri yapmanız pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Bu hareketler tüm vücudunuzdaki kas gruplarını gevşeterek, egzersizin çok daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Parmak Egzersizi Nasıl Yapılır?

Parmak egzersizlerini gerçekleştirmek için öncelikli olarak hazırlık aşamasını tamamladıktan sonra, ilk etapta sadece tek başınıza kalacağınız bir odaya geçmeniz gerekli. Vajina anatominizi inceleyebileceğiniz ve hareketlerinizi net şekilde takip edebileceğiniz bir ayna karşısında oturmanız egzersizin daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Siz de evde parmak egzersizi yaparken aşağıdaki adımları takip etmeniz öneriliyor.

 • Losyon veya krem gibi kayganlaştırıcı ürünler kullanın. Vajinal dokuya temas sırasında hassasiyeti azaltması amacıyla losyon veya krem gibi ürünler kullanmanız öneriliyor. Egzersize başlamadan önce elinize sürün.
 • Klitoris bölgesine dairesel hareketler ile masaj uygulayın. Vajinal kasların gevşetilmesi ve rahatlatılması için kritik öneme sahip olan klitoris bölgesine dairesel hareketler ile masaj uygulayarak tüm dokularınızı gevşetmeniz gerekli. Parmak egzersizlerine başlamadan önce bu tarz dairesel hareketler ile vajinal kaslarınızı gevşetin.
 • Dairesel hareketler ile vajinanıza doğru masaj yapın. Yeteri kadar gevşediğinizi hissettiğiniz zaman, hafif hareketler ile vajinanıza doğru masaj yapmaya devam edin. Acele etmeden, yavaş ve dairesel hareketler ile masaja devam etmeye özen gösterin.
 • Yeteri kadar gevşediğinizde serçe parmağınız ile penetrasyon gerçekleştirin. Klitoris ve vajina dokusu dışında yapılan dairesel hareketlerden sonra vajinal kaslarınızın gevşeyecektir. Islaklık yaşamaya başladığınız andan itibaren, yine yavaş hareketler ile serçe parmağınızı vajinanızdan içeriye sokun. Bu aşamayı mümkün olduğu kadar yavaş ve dikkatli gerçekleştirmeniz gerekli. Ani hareketlerden kaçınarak, parmağınız ile olan teması hissetmeye çalışın.
 • Kendinizi rahat hissettiğinizde parmağınızı hareket ettirin. Vajinanız içerisinde parmağınızın dokusuna alıştığınızda ve kendinizi rahat hissetmeye başladığınızda, yine dairesel hareketler ile parmağınızı hareket ettirin. Yavaş bir hızda başlayarak, rahat edeceğiniz seviyeye kadar hızlanabilirsiniz.
 • Hazır olduğunuzda diğer parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Eğer serçe parmağınızla parmak egzersizi yaparken herhangi bir rahatsızlık hissetmediyseniz, işaret veya orta parmağınızı kullanabilirsiniz. Yetersiz gelmesi halinde, birden fazla parmağınızı birleştirerek dairesel hareketlere devam edebilirsiniz.

Parmak egzersizlerinin başlangıç seviyesi bu egzersiz teknikleri ile son bulunuyor. Bu aşamadan sonra, kendinizi rahat hissetmeniz halinde parmak egzersizlerini bir sonraki aşamaya geçirerek, eşli parmak egzersizlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel parmak egzersizleri hızlı sonuç verebilse de, problemi atlatmak veya eşli parmak egzersizi seviyesine geçebilmek için zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. Eşli egzersizlere başlamadan önce mutlaka bireysel parmak egzersizlerini sorunsuz yaptığınızdan emin olun. Eğer zamana ihtiyacınız varsa, her gün düzenli olarak bu egzersizleri tekrar etmeye özen gösterin.

Eşli Parmak Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bireysel parmak egzersizlerini tamamladıktan sonra, sıradaki aşama olarak eşli parmak egzersizlerine başlamanız gerekli. Bu egzersizlerde de bireyselde olduğu gibi, belli kas gruplarının kontrollü olarak gevşetilmesi amaçlanmakta. Eşli egzersizlerde partneriniz ile olan ilişkiniz de güçleneceği için çözümünde büyük bir role sahip.

Eşli parmak egzersizlerinde, yine belli başlı teknikleri takip etmeniz gerekiyor. Adım adım ilerleyerek, sakin bir şekilde egzersizleri gerçekleştirmeniz çok önemli. Bu egzersizlerin tamamında, parmak ile yapılan hareketlerin erkek tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 • Başlamadan önce gevşeme egzersizleri yapın. Bireysel parmak egzersizlerinde olduğu gibi, eşli egzersizlerde de başlamadan önce vücudunuzu gevşetmeniz çok önemli. Hem erkek hem de kadın için gerekli olan bu çalışmalara önem vermelisiniz.
 • Parmak egzersizleri öncesinde ön sevişme gerçekleştirin. Partnerler arasındaki bağı güçlendirmesi ve özellikle vajinal kasları gevşetmesi nedeniyle, eşli parmak egzersizleri öncesinde mutlaka ön sevişme tavsiye ediliyor.
 • Klitoris bölgesinde, dairesel hareketler ile masaj uygulayın. Vajinal kasların gevşemesi ve yeteri kadar uyarılma sağlanması için klitoris bölgesinde dairesel hareketler ile masaj uygulayın. Yeteri kadar uyarılma gerçekleşene kadar masaja devam edin.
 • Yeteri kadar uyarıldığında vajina girişinde masaja devam edin. Yine dairesel hareketler ile, daha fazla uyarılma sağlamak amacıyla vajina dudaklarının bulunduğu kısımda masaja devam edin.
 • Hazır olduğunuzda penetrasyon gerçekleştirin. Bireysel parmak egzersizlerinin aksine, eşli parmak egzersizlerinde penetrasyonun serçe parmak yerine işaret parmağı ile gerçekleştirilmesi önerilmekte. Ancak, bu durum kesin bir kural olmayıp, kendinizi rahat hissetmemeniz halinde uygulanmayabilir. Eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız serçe parmak ile başlayabilirsiniz. Bu aşamada mümkün olduğu kadar yavaş ve kontrollü hareket etmeye özen gösterin.
 • Parmağınızı hareket ettirin. Öncesinde dairesel hareketlerle, daha sonra ileri geri olacak şekilde parmağınızı vajina içerisinde hareket ettirin. Bu hareketi kontrollü olarak devam ettirin. Herhangi bir acı veya huzursuzluk halinde egzersizi sonlandırmanız önemli.
 • Hazır olduğunuzda iki parmağınız ile aynı hareketi uygulayın. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman iki parmağınızı birleştirerek vajina içerisinde hareket ettirin. Ne kadar süre devam edeceğiniz veya parmağınızın ne kadarını penetre edeceğiniz tamamen size bağlı.

Eşli parmak egzersizlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, partnerlerin birbirini tanıması ve buna göre hareket etmesi. Özellikle erkeğin eşinin hangi durumlardan rahatsız olduğunu ve nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi çok önemli.

Rahatsız olduğunuz tüm hareketleri partnerinize mutlaka aktarın ve ne yapması gerektiği konusunda yönlendirin. Karşılıklı güvene dayalı olan bu egzersizler sırasında, partnerler arasında bağ kurulması kritik öneme sahip.

Kendinizi penis girişi egzersizleri için hazır hissedene kadar uygulamaya devam edin. Unutmayın, kimi vakalarda çok hızlı atlatılırken, kimilerinde daha uzun sürede sonuç alınabiliyor. Hemen hemen tüm hastaların tedavi edilebildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Sınırlı Penis Giriş Egzersizi Nedir?

Eşli parmak egzersizlerini tamamladıktan sonra, sınırlı penis giriş egzersizleri ile vajinal dokuyu ilişkiye hazır hale getirebilirsiniz. Parmak egzersizleri ile penetrasyona alıştırılan vajinal kaslar, sınırlı penis egzersizleri ile cinsel ilişki için rahatlatılarak, aşamalı olarak hastalığın tedavi edilmesi sağlanıyor.

Parmak egzersizlerinden sonra, tedavinin son aşaması olarak bilinen sınırlı penis girişi egzersizi, yine parmak egzersizinde olduğu gibi oldukça basit teknikler ile, evde gerçekleştirilebiliyor.

Sınırlı Penis Giriş Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bu egzersize başlamadan önce, bireysel ve eşli parmak egzersizlerini tamamlamış ve artık sınırlı penis girişi için kendinizi hazır hissediyor olmanız çok önemli. Penis girişi egzersizleri, hastalığın evde tedavisinde en son adım olduğu için, acele etmeden ve tam anlamıyla hazır olunduğunda gerçekleştirilmesi çok önemli.

Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız ve tüm parmak egzersizlerini sorunsuz bir biçimde gerçekleştirebiliyorsanız, sınırlı penis girişi içeren egzersizlere başlayabilirsiniz.

 • Egzersiz öncesi rahatlayın, gerekirse parmak egzersizleri ile başlayın. Penis girişi öncesinde, her egzersizde olduğu gibi yine rahatlamanız gerekli. Eğer kendinizi yeteri kadar uyarılmış hissetmiyorsanız eşli veya bireysel parmak egzersizlerini uygulayarak vajinal kaslarınızı gevşetebilirsiniz.
 • Ön sevişmeyi asla atlamayın. Hem ilişkinizin sağlığı hem de vajinal kasların tam anlamıyla rahatlaması için ön sevişmeyi atlamadan gerçekleştirmeniz gerekli. Bu aşamayı mümkün olduğu kadar uzun tutmanız tavsiye ediliyor.
 • Kayganlaştırıcı ürünler kullanın. Daha rahat bir giriş sağlanması ve dokularda oluşan hassasiyetin azaltılması için kayganlaştırıcı ürünler kullanmanız gerekli.
 • Penisin baş kısmını vajina girişine yerleştirin. Öncelikli olarak kadının kendini rahat hissetmesini sağlayın. Herhangi bir giriş yapmadan önce yeteri kadar uyarılmış olduğunuzdan ve hazır hissettiğinizden emin olun.
 • Üç aşamalı giriş kuralını uygulayın. Her aşamada penisin üçte birini vajina içerisine penetre ederek bir süre bekleyin. Kadının kendisini rahat hissetmesi ve herhangi bir sorun yaşamaması halinde devam ettirin. Penis tamamen vajina içerisinde olduğu zaman bir süre sabit kalın.
 • Penis vajina içerisindeyken kalçanızı hareket ettirin. Penisin vajina içerisinde ileri geri hareket etmesini sağlayacak biçimde, kendinize uygun halde kalçanızı ileri geri hareket ettirin. Rahatsızlık duymayacağınız bir hızda buna devam edin.

Sınırlı penis girişi egzersizleri, vajinismus tedavisinde en son aşamayı oluşturmakta. Bu egzersizleri düzenli olarak devam ettirmeniz halinde, sorunsuz bir cinsel ilişki yaşamaya başlayabilirsiniz. Tamamen vajinal kasların uyarılmaya alışması üzerine kurulu olan bu egzersizler, partneriniz ile aranızdaki güveni yenileyecek ve cinsel ilişkinin çok daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Tedavide Alternatif Yöntemler

Rahatsızlığın tedavisinde, hem evde gerçekleştirebileceğiniz hem de uzmanlardan yardım alabileceğiniz alternatif tedavi yöntemleri mevcut. Çoğunluğu bireysel çalışmalar ile çok kolay uygulanabilen bu yöntemlerden bazıları profesyonel destek gerektirebiliyor.

Evde vajinismus tedavisi için öncelikli olarak parmak egzersizleri tavsiye ediliyor olsa da, parmak egzersizlerine destekleyici veya alternatif olarak bu yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Kegel Egzersizleri

Vajinal bölge kasları üzerinde direk olarak etkisi olan bu yöntem, tedaviden ziyade kaslarda rahatlama ve kontrol sağlamakta. Rahatızlığın fiziksel nedenlerinden en etkin rol oynayanı, kasların istemsiz olarak gerilmesi ve cinsel ilişkiye izin vermemesi olunca, kegel egzersizleri ile kontrol altına alacağınız kaslarınız sayesinde problemin önüne geçmek mümkün oluyor.

Kegel egzersizlerinde temel hedef, vajina kaslarının kontrolünü güçlendirmek ve gerektiği zaman gevşetebilmek. Kegel egzersizlerini kısa süreli bir öğrenme periyodundan sonra rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kegel egzersizleri sırasında, öncelikle vajinal kaslarınızı hissedin. Daha sonra bu kasları sıkarak, 5-10 saniye arasında kasılı olarak tutmaya çalışın. Daha sonra serbest bırakarak, bu hareketi 15 kez tekrar edin.

Kegel egzersizlerinin ne kadar süre boyunca yapılması gerektiğine dair herhangi bir kesin bilgi olmasa da, uzmanlar bu egzersizleri her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez gerçekleştirilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Birkaç haftadan sonra, 15 sayısını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Kegel egzersizleri, tedaviye katkı sağlayabileceği gibi, aynı zamanda cinsel ilişkiden alınan hazzı da artırıyor.

Meditasyon ve Yoga

En sağlıklı rahatlama yöntemlerinden olan meditasyon ve yoga teknikleri, hastalığın yenilmesinde de önemli katkıya sahip. Çoğunlukla psikolojik nedenlere dayanan vajinismusu tedavi edebilmek için kişinin zihninde başlayan bir süreçten geçilmesi gerekli.

Meditasyon yoluyla çıkacağınız içsel bir yolculukta, problemi oluşturan nedenleri net şekilde anlayabilir, bunların yarattığı etkileri gidermek için kendiniz ile yüzleşebilirsiniz. Pek çok uzman tarafından önerilen meditasyon hiç de küçümsenemeyecek kadar etkili.

Vücuttaki kasların gevşemesi ve daha rahat kontrol edilmesi konusunda destekleyici özelliğe sahip olan yoga da, aynı şekilde meditasyon gibi problemin tedavisinde önemli rol oynuyor. Özellikle yoga ile birlikte yapacağınız nefes egzersizleri, parmak ve sınırlı penis girişi gibi egzersizler öncesinde önemli bir rahatlama sağlayabilir.

Akupunktur

Etkileri tartışmalı olan bu antik tedavi yöntemi pek çok hastalık için de uygulanabiliyor. Ağrı veya acı hissettirmeden uygulanan bu alternatif tıp yönteminde, kasların gevşetilmesi ve rahatlık hissi sağlanması hedeflenmekte.

Hormon dengesizliklerine direk olarak etki ettiği görülen akupunktur tedavisi, daha sakin ve mutlu bir ruh haline bürünmenizi sağlayarak, cinsel problemleri daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir.

Alternatif tıp yöntemleri arasında, belki de en tartışmalısı olan akupunktur, pek çok vajinismus hastası tarafından tercih ediliyor. Ancak sonuçları net olmayan bu tedavinin tek başına kullanılmasından ziyade, destekleyici bir alternatif olarak değerlendirilmesinde fayda var.

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

Terapi ile Vajinismus Tedavisi

Vajinismus hastalığının nedenleri çoğu zaman psikolojik faktörlere bağlı olduğu için, terapi yolu ile tedavi yöntemi en sağlıklı ve en verimlisi olmakta. Herhangi bir fiziksel müdahale gerektirmeyen bu yöntem ile hastaların kısa sürede sonuç alabilmesi sağlanıyor.

Terapi ile tedavi belli aşamalardan oluşmakta. Uzman desteği ile gerçekleştirilen terapi seanslarında, çoğunlukla hastanın geçmişte yaşadığı olaylar hakkında sorular sorularak, bu probleme neyin yol açtığı öğrenilmeye çalışılıyor. En kısa sürede sorunun tespit edilmesi ile, bu sorunların yarattığı psikolojik etkilerin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Terapi sırasında mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve doktorunuza güvenmelisiniz. Terapiler sırasında eşlerin aynı anda bulunması oldukça önemli bir detay. Çoğu zaman partnerler arasındaki anlaşmazlıklar veya geçmişte yaşanan şiddetli tartışmalar nedeniyle ortaya çıkabilen bu rahatsızlık, her iki tarafın ortak katkısı ile rahatlıkla çözülebiliyor.

Cerrahi Müdahale ile Vajinismus Tedavisi

Nadir görülüyor olsa da, bazı vajinismus vakaları, vajinal kaslarda yaşanan doku bozukluklarından kaynaklanıyor olabilir. Psikolojik tedavilere yanıt alınamaması ve yapılan testler sonucunda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulması halinde, vajina kaslarında ufak bir operasyon ile tedavi gerçekleştirilebiliyor.

Çoğu zaman çok basit bir operasyon olan bu müdahale, kısa süre içerisinde hastalıktan tamamen kurtularak sorunsuz bir cinsel hayata sahip olmanızı sağlayabilir. Genellikle vajina dokusunda yaşanmış deformasyonlar veya daralmalar nedeniyle ihtiyaç duyulan bu yöntem, modern tıp sayesinde birkaç gün içerisinde taburcu olabilmenizi sağlıyor.

Dünya üzerinde görülen vakaların yalnızca %7’si cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymakta.

İlaç ile Vajinismus Tedavisi

Zaman zaman idrar yolu enfeksiyonu veya mantarlar gibi problemler nedeniyle oluşabilir. Tam olarak olarak görülmese de, bu gibi durumlarda da cinsel ilişki engellendiği veya acı hissi oluştuğu için, bu hastalık kapsamında ele alınabiliyor.

Çok basit bir muayene sonucu anlaşılabilen bu durum, basit ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılabiliyor. Durumun ciddiyetine göre, birkaç günden birkaç haftaya kadar değişen sürelerde, ilaç kullanarak tedavi edilebilir.

Botoks ile Vajinismus Tedavisi

Son dönemde popülerleşen bu tedavi yöntemi, aslında tedavi olmayıp yalnızca önleyici niteliğe sahip. Herhangi bir tedavi edici özelliği olmayan botoks, sadece vajinal kaslarda geçici felç ve uyuşma yaşatarak, hastanın cinsel ilişki sırasında herhangi bir acı hissetmemesini sağlıyor. Sürekli olarak yenilenmesi gereken bu işlem, genel anestezi altında, uyutularak gerçekleştirilmekte.

Botoks ile vajinismus tedavisi mümkün değildir. Yalnızca uyuşturma ile yapılan bu uygulama, çoğu zaman hastanın cinsel hazzına da olumsuz etki etmekte. Uzmanlar tarafından önerilmeyen bu yöntem, kolay ve çok hızlı etkili olması nedeniyle bazı hastalar tarafından tercih ediliyor.

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vajinismus tedavisinin ne kadar sürede sonuçlanacağını kestirmek biraz güç. Kişiden kişiye, oldukça değişken nedenler ile ortaya çıkan bu hastalığın tedavisi için gereken süre de aynı ölçüde değişken.

Terapi yolu ile gerçekleştirilen tedavilerde, çoğu zaman 3 ile 10 seans arasında sonuca ulaşılmakta. Evde gerçekleştirilen parmak egzersizleri ve buna benzer teknikler ile uygulanan tedaviler ise birkaç hafta sürebiliyor.

Kesin bir süresi bulunmayan tedaviler, tamamen partnerlerin durumuna ve psikolojisine bağlı olarak değişiyor. Ancak kesin olan tek nokta, hızlı veya yavaş olsa da tamamen tedavi edilebilmekte.

Vajinismus için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Bu rahatsızlığın tedavisi iki branşın alanına girmekte: Kadın doğum uzmanı ve psikoloji.

Hastalığın tedavisi için, öncelikli olarak kadın doğum uzmanlarına başvurmanız gerekiyor. Fiziksel bir problem yaşanıp yaşanmadığını, herhangi bir iltihaplanma, mantar veya farklı bir vajinal sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrendikten sonra, hastalığın durumuna göre psikolojik destek almanız gerekebilir.

Çoğu hasta, fiziksel problemlerden ziyade psikolojik destek ile çözülebilen sorunlara sahip. Öncelikli olarak fiziksel sorunlara karşı tetkik olduktan sonra, psikolojik destek alarak tedaviye başlayabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Ücretleri

Vajinismus tedavisi ücretleri her klinikte değişkenlik göstermekte. Tedaviler tamamen seanslar üzerine kurulu olduğu için, her kliniğin kendine göre bir fiyat politikası mevcut. Tedavinin tamamlanma süresinin de değişken olduğunu hesaba katarsanız, tedavinin kesin bir ücretlendirme politikasına sahip olmadığını görebilirsiniz.

Tedavi ücretlerini öğrenmek için klinikler ile iletişime geçmeniz ve hastalığın nedenlerini anlamak ve uygun bir tedavi planı çıkarılması için ön çalışmalar yapmanız gerekebilir.

Devlet Hastanelerinde Tedavi

Son dönemlerde yapılan düzenlemeler ile birlikte bu rahatsızlığa yönelik terapi çalışmaları devlet hastanelerinde de gerçekleştirilmeye başlandı. Özel polikliniklere kıyasla çok daha ucuza tedavi olabileceğiniz devlet hastanelerinde, bu hastalık ile ilgili alanında uzmanlaşmış doktorlar bulmanız da mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir