Vajinoplasti – Vajina Daraltma Ameliyatı

Hem yaşa hem de farklı problemlere bağlı olarak, vajinada sarkmalar veya deformasyonlar yaşanması doğal bir durum. Evli veya bekar fark etmeden oluşabilen bu durum, pek çok kadın tarafından rekonstrüktif veya estetik ameliyat yöntemleri sayesinde vajina daraltma ameliyatı ile düzeltiliyor.

Vajinoplasti – Vajina Daraltma Nedir?

Vajinoplasti, vajina bölgesinde sarkma veya genişleme olması durumunda uygulanan daraltma operasyonuna verilen isimdir. Bu işlem cerrahi müdahale ile yapılarak, estetik cerrahi kapsamında ele alınır. Özellikle, vajinal bölgede sarkma olması veya genişleme görülmesi halinde tercih edilen vajina daraltma operasyonuna vajina daraltma adı verilmekte.

Vajen bölgesine uygulanan işlem sonucunda, sarkma veya genişleme yaşanmış olan dokular eski haline getirilir. Bu işlem sonrasında kadın cinsel organındaki görüntünün düzeltilmesi ve önceki haline gelmesi hedeflenir.

Doğum ile veya yaşa bağlı deformasyonlar nedeniyle vajina ve vajen bölgesinde çeşitli sarkmalar görülebilir. Bu sarkmalar her kadında meydana gelen doğal bir süreçtir. Bu nedenle, çoğu kadın bu görüntüyü düzeltmek ve deformasyon öncesi haline getirmek için vajinoplasti uygulamasını tercih eder.

Vajina daraltma ameliyatı oldukça basit bir ameliyat ile gerçekleştirilir. Herhangi bir büyük riske sahip olmayan bu operasyon, bir saatten kısa sürede tamamlanır ve hasta normal yaşantısına çok kısa sürede devam eder.

Vajinoplasti Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vajinoplasti ameliyatı uygulanabilmesi için herhangi bir ön şart bulunmuyor. Yalnızca 18 yaşını geçmiş olmanız ve ergenlik gelişimini tamamlamanız yeterli. Çoğu zaman yaş olarak büyük kadınlar tarafından tercih edilen bu operasyonda, vajinadaki sarkmalar tedavi edildiği için, cinsel bölgelerde gelişimin tamamlanmış olması gereklidir. Bu nedenle, bu ameliyat 18 yaş altına ve geç ergenlik geçiren kişilere uygulanamaz.

Ameliyata başvurmadan önce, doktor tarafından muayene edilmeniz şarttır. Muayene esnasında, uygulanacak olan teknikler hastaya anlatılır ve ameliyat süreci hakkında bilgi verilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı, kısa sürede gerçekleştirilir ve ameliyat sonrasında yine kısa süre içerisinde günlük yaşama dönülmesi sağlanır. Ameliyat sırasında, vajina bölgesinde, dudak bölümü olarak da adlandırılan vajen alanına müdahale edilir. Sarkmanın durumuna göre, operasyonda uygulanacak olan teknikler değişkenlik gösterir.

Ameliyat sırasında herhangi bir doku alımı yapılmaz. Bu nedenle operasyon sonrasında herhangi bir yara izi oluşmaz. Daraltma işlemi sırasında, doktorunuzun tercihine göre farklı yöntemler uygulanabilir. Ancak genellikle dikiş yöntemine başvurulduğu görülmektedir.

Vajinoplasti işlemi vajen ve vajina girişi ile direk olarak bağlantılıdır. Sarkmaların neredeyse tamamı bu bölgelerde görüldüğü için, ameliyat esnasında bu bölgelerde daraltma işlemi uygulanır. İhtiyaca göre, 6 santimetreye kadar çıkabilen bu daraltma operasyonu sonrasında hastaya dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Vajina daraltma ameliyatı sırasında kullanılan dikişler kendiliğinden kaybolur. Bu nedenle ameliyat sonrasında dikiş alınması veya başka bir işlem yapılması gerekmez.

Ameliyat oldukça kısa sürer. Süre olarak ortalama olarak 30 dakikada tamamlanır. Bu süreç kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, ameliyat süresinin bir saati geçtiği durumlar fazlasıyla nadirdir. Hızlı tamamlanması sayesinde, hastanın hastanede kalması çoğu zaman gerekli değildir. Ancak bu durum yine kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Ameliyat öncesi tetkikler yapılır ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hassas bir bölgede yapılması ve dikiş içermesi nedeniyle, doktorlar çoğunlukla genel anestezi tercih etmektedir. Bu durum, hem hasta açısından hem de doktor açısından kolaylık sağlar. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanıyor olması, hastanın anesteziye verdiği tepkiye bağlı olarak, hastanede yatış gerektirebilir. Ancak, hasta hızlı şekilde narkoz etkisinden çıkıyorsa, hastanede kalmadan direk olarak taburcu olabilir.

Ameliyatın başarılı geçmesi her zaman doktorun tecrübesine ve yeteneklerine bağlıdır. Çok hassas bir ameliyat olmasa bile, hem iyileşme süreci, hem de ameliyat sonrasının hasta açısından daha rahat geçebilmesi için, mutlaka uzman bir doktor ile çalışılmasında fayda var.

Potansiyel Riskleri

Her vajinal estetik ameliyatta olduğu gibi, bu işlemde belli başlı riskler barındırmaktadır. Bu riskler oldukça nadir olsa da, doktorlar tarafından hastaların bu konuda bilgilendirilmesi zorunludur.

Yapılan araştırmalara göre, ameliyatın etkisinin uzun vadede herhangi bir olumsuzluğa neden olup olmayacağı bilinmemekte. Tıp dergilerinde tarafından yayınlanan makalelerde, vajina daraltma ameliyatının memnuniyet oranlarının yüksek olduğu biliniyor. Ancak bu durum net bir şekilde kanıtlanmadığı için, ameliyatın uzun vadede sorun yaratıp yaratmayacağı konusunda net bir görüş yok.

Vajinoplasti sonrası

Anketlere bağlı olarak yapılan yorumlarda, ameliyat geçiren hastaların herhangi bir olumsuz durum yaşamadığı ve neredeyse tamamının ameliyatın sonuçlarından memnun olduğu belirtiliyor.

Ameliyata ait riskler şu şekilde;

Enfeksiyon: Yalnızca vajina daraltma işlemi için değil, tüm cerrahi operasyonlar için ortak olan bu risk, her operasyon öncesinde doktor tarafından hastaya bildiriliyor. Enfeksiyon riskinden korunmak için, ameliyatın steril ortamlarda gerçekleştirilmesi ve ameliyat sonrasında gerekli bakımların düzgün şekilde yapılması çok önemli.
Kalıcı His Kaybı: Tüm vajinal estetik ameliyatlarında kalıcı his kaybı riski bulunur. Bu durum çok nadir görülüyor olsa da, riskler arasında belirtilmekte.
Kronik Ağrı: Operasyon sırasında yanlış bir işlem yapılması halinde veya herhangi bir komplikasyon yaşanması durumunda, kalıcı bir ağrı oluşabilir. Bu durum doktorunuz tarafından belirtilecektir.
Yara İzi: Operasyon sırasında, normal şartlar altında herhangi bir yara izi kalmaz. Ancak yine ameliyat komplikasyonlarına bağlı olarak, bu durum ortaya çıkabilir.

Vajina daraltma ameliyatı öncesinde, doktorunuz ile riskler ve beklentileriniz konusunda konuşmanız çok önemli. Doktorunuzdan, sizi ameliyat sırasında ve sonrasında neler beklediği konusunda bilgilendirmesini isteyin. Ameliyat harici, cerrahi olmayan operasyon alternatifleri hakkında da bilgi almayı unutmayın.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları

Vajina daraltma ameliyatı sigorta kapsamında olmadığı ve estetik cerrahi alanına girdiği için farklı fiyatlandırmalara sahip olabilir. Bu operasyon, genellikle özel klinikler tarafından gerçekleştirilir. Her kliniğin kendine özgü bir fiyat politikası bulunduğu için, operasyona dair net bir fiyat verilebilmesi mümkün değil.

Ortalama olarak 2500 ile 5000 lira arasında değişen fiyatlara gerçekleştirilmekte.

Ameliyat fiyatları hakkında en doğru bilgiyi klinik ile görüşüp muayene olduktan sonra edinebilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Yorumları

Ameliyat sonrasında sizi bekleyen bir süreç bulunuyor. Bu süreçte akıntı, acı ve buna benzer etkilerle karşılaşabileceğiniz gibi, aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bazı noktalara özen göstermeniz gerekli.

İşlemin bir kez gerçekleştirilmesi yeterlidir. Eğer doktor tavsiyelerine uyulursa veya doğum benzeri herhangi bir zorlama gerçekleştirilmezse, vajinoplasti operasyonunun etkisi kalıcıdır ve yeniden sarkma durumu gerçekleşmez. Ancak, normal doğum yapılması halinde, vajinada tekrar sarkma ve benzeri durumlar görülebilir.

Vajinoplasti Sonrası Yapılması Gerekenler

Vajinal Bölgeyi Steril Tutun

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında, ameliyat bölgesini temiz tutmalı ve gereken bakımları gerçekleştirmelisiniz. Özellikle ekstra hijyene ihtiyaç duyan bu bölgeyi mutlaka doktorunuzun tavsiyesine uygun şekilde temizliğini yapmalısınız.

Dikiş veya buna benzer bir uygulama kullanılması nedeniyle, ameliyat sonrasında bölgeyi zorlayacak hareketlerden kaçınmanız çok önemli. Doktorunuzun bu konuda vereceği tavsiyelere mutlaka uymalısınız.

Temizlik konusunda, çoğu uzman günde iki veya üç kere bölgeyi özel bir solüsyon veya ameliyat sabunu adı verilen, antibakteriyel ürünler ile temizlemenizi tavsiye ediyor.

Ameliyat, her hastaya göre farklı sonuçlar doğurabileceği için, mutlaka doktorunuzun size özel verdiği tavsiyeleri takip etmelisiniz. Çoğu uzmanın önerdiği noktalar ortak olsa da, bu durum sizin için geçerli olmayabilir.

Vajina Daraltma Operasyonu Sonrası Akıntı ve Kanama

Vajinoplasti sonrasında, vajina çevresinde veya içinde akıntı normal kabul edilmekte. Belli düzeye kadar gerçekleşen akıntılarda herhangi bir müdahaleye gerek kalmayıp, yalnızca tavsiye edilen temizliğin yapılması yeterlidir. Ancak akıntı miktarı artıyorsa veya rahatsızlık verici seviyelere ulaştıysa, doktorunuz ile irtibata geçmenizde fayda var.

Operasyon sonrasında kanama durumu nadir de olsa görülebilir. Bu durum kimi zaman farklı problemleri işaret edebileceği gibi, kimi zaman herhangi bir sorundan kaynaklanmıyor olabilir. Eğer operasyon sonrasında kanama yaşıyorsanız, panik yapmadan doktorunuz ile görüşerek durumu değerlendirmenizde fayda var.

Ameliyat Sonrası Kaç Günde Normal Yaşantıma Dönebilirim?

Bu ameliyatta, ameliyat süresi kısa olduğu gibi, etkileri de aynı şekilde kısa sürede ortadan kayboluyor. Genel anestezi altında yapıldığı için, ameliyat sonrasında kişinin aynı gün içerisinde normal hayatına dönmesi mümkün değil.

Ancak, kişi ikinci günden itibaren hayatına devam edebilir ve normal şartlarda yaptığı her işi yapabilir. Ameliyata zarar vermeyecek şekilde, özellikle ağır işlerden kaçınarak ve hijyene dikkat ederek, kısa süre içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında ağrı veya yanma hissi yaşanabilir. Bu durum, hastanın günlük yaşantısını etkileyecek seviyede olmadığı için herhangi bir olumsuzluk yaşatmayacaktır. Ancak, bünyenize göre değişkenlik gösteren bu ağrılar nedeniyle problem yaşamanız durumunda, daha fazla istirahat etmeniz gerekebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Operasyon tamamlandıktan sonra merak ettiğiniz soru, vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir olacaktır. Kişiden kişiye değişebileceği gibi, hekiminizin tavsiyelerini ve yönlendirmelerine bağlı olarak süreç değişiklik gösterecektir. Ancak genel analizi şu şekilde yapabiliriz:

İlk 2-3 gün: Ameliyat sonrasında, ilk 2-3 gün içerisinde normal yaşantınıza dönmeniz mümkün. Bu süreçte mutlaka kişisel hijyene dikkat edilmeli ve doktor tavsiyelerine uyulmalı. Aynı şekilde, bu sürede iş hayatınıza devam edebilirsiniz.
İlk 2 hafta: İlk iki haftalık süreçte vajinal akıntı görülmesi çok normal kabul ediliyor. Eğer doğru şekilde temizliğinize dikkat ederseniz, bu süreçte herhangi bir problem yaşamadan iyileşmeye devam edebilirsiniz.
2-4. hafta: Bu dönemde ameliyatın etkileri hızlı bir şekilde kaybolmaya başlar. Doktor muayenesinden sonra, daha ağır fiziksel aktivitelere başlayabilir ve hafif spor yapabilirsiniz.
4. hafta ve sonrası: Esneme egzersizleri, ağırlık kaldırma gibi pek çok aktivite bu haftadan sonra gerçekleştirilebilir. Eğer yeteri kadar iyileşme sağlanmışsa, doktorunuzun gözetiminde normal yaşantınıza tamamen dönebilirsiniz. Ancak, cinsel ilişki için bir süre daha beklemeniz gerekebilir.

Vajina Daraltma Sonrası Cinsel İlişki

Ameliyat sonrasında uzun bir süre cinsel ilişkiye girmeniz tavsiye edilmiyor. Ameliyatın etkileri dördüncü haftadan itibaren ortadan kalkmaya başlasa bile, çoğu uzman tarafından ilk 6 hafta içerisinde cinsel ilişki kesinlikle tavsiye edilmemekte.

Direk olarak penetrasyon yaşanan bölgede yapılan dikiş işlemi, tam anlamıyla iyileşmediği sürece cinsel ilişkide zarar görebilir. Bu durum ağrı, dokularda yaralanma ve benzeri olumsuzluklara yol açabileceği gibi, ameliyatın tekrarlanmasını da gerektirebilir. Bu nedenle, cinsel ilişki için doktor muayenesinden geçmeniz ve doktorunuzun vereceği tavsiyeleri takip etmeniz oldukça kritik.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Hissizlik

Düzgün gerçekleştirilen ameliyat sonrasında herhangi bir his kaybı yaşanmaz. Doku kesimi veya farklı bir işlem uygulanmadığı için, cinsel haz sağlayan sinirlere herhangi bir müdahale gerçekleştirilmez. Bu nedenle, vajinoplasti ameliyatı sonrasında his kaybı mümkün değildir.

Ancak, ameliyat sırasında yaşanabilecek aksaklıklar, kalıcı veya geçici his kaybına yada azalmasına neden olabilir. Bu durum, ameliyat öncesinde, doktor tarafından hastaya açık şekilde anlatılarak, hastanın onayı alınır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Doğum

Ameliyat direk olarak vajina duvarlarının daraltılmasını içerdiği için, bu operasyon sonrasında normal doğum yapılması tavsiye edilmemekte. Normal doğum esnasında, operasyonda daraltılan duvarlarda ve dokularda esneme yaşanabileceği için, bu durum ameliyatın etkisini ortadan kaldırarak, yeniden sarkmalara yol açabilir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında doğum yapacak olan pek çok kadın, normal doğum yöntemi yerine alternatifleri değerlendirmekte. Bu şekilde doğum gerçekleştirilmesi tavsiye edilse de, normal doğum yoluyla doğum yapılmasında herhangi bir risk bulunmuyor. Çocuğa veya anneye herhangi bir zararı olmayan bu durum, yalnızca vajinoplasti ameliyatının etkilerinin azalmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir